| Caitlyn14 a întrebat:

Mi se usuca foarte tare tenul in urma tratamentului cu Sotret. Am folosit nenumarate creme hidratente, non-camedogenici si non-grase, dar degeaba. Vreau sa folosesc uleiul de migdale dulci presate la rece. Exista riscul sa apara cosuri?

1 răspuns:
| Rus_Diana_1989 a răspuns:

Hrăneşte pielea şi o catifelează (conţine o grămadă de acizi graşi benefici pentru piele dar şi pentru sănătate);
poate fi folosit pentru toate tipurile de piele; este adjuvant în caz de iritaţii sau inflamaţii;
este excelent pentru pielea crapată şi uscată a buzelor;
hidratează pielea din jurul ochilor, masajul cu ulei de migdale dulci fiind recomandat pentru atenuarea cearcănelor;
previne îmbătrânirea pielii şi netezeşte ridurile;
hrăneşte scalpul şi netezeşte cuticulele părului, oferind strălucire;
înlătură machiajul, chiar şi rimelul rezistent la apă;
multe persoane care au pielea sensibilă şi predispusă la erupţii cutanate (gen acnee) au afirmat că acest ulei nu cauzează erupţii