| zambetcald a întrebat:

Mie nu mi se pare ca este feminin ca mai toate fetele si femeile sa poarte pantaloni! de ce se schimba moda asa? ce este rusinos sa porti rochita sau fuste?

9 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

Salut Zambet cald eu am 13 ani( clasa a 8a) si port aproape numia fuste mai mult lungi deoarece am niste depigmentari la picioare daca vreau sa fiu mai elegamta cu sandale sau pantofi cu toc daca vreau ceva mai sport cu tenisi pana si iarna port funse cu cizme sau chiar cu bocanci mie mi se par super
deci as zice DA fustelor

| glamqueen a răspuns:

Nu este vorba de moda! Femeile au purtat rochii si fuste inainte sa poarte pantaloni (Coco Chanel a inventat stilul masculin - pantaloni taior etc din dorinta de a depasi statutul de inferioritate in fata barbatilor, dar si pentru comoditate ) Femeile sunt mai feminine in rochii! Pantalonii sunt mai comozi, mai practici, mai usor de combinat cu alte piese vestimentare. In functie de femeie si de necesitati parerile sunt impartite!
www.rochiirochitesifustite.ro

| Ramona1 a răspuns:

NU se schimba moda.Sunt unele femei sau fete care chiar si-ar dori sa poarte fuste sau rochite,dar din cauza unor probleme cum ar fi: picioarele mai grosute in cazul fetelor, sau problemele varstei care se pronunta in cazul femeilor(vergeturi, vase de sange etc) nu pot sa se afiseze in fusta sau rochie.Plus ca mai e si o treaba: daca fetele se simt mai bine in pantaloni, asta nu inseamna neaparat ca nu sunt feminine.:*

| KirigayaKirito a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui! De exemplu eu port numai pantaloni ca is mai baietoasa de fel dar femeia nu e femeie daca nu are macar o rochi si o fusta in garderobawinking

| afrodita3333 a răspuns:

Cum sa fie rusinos sa porti fusra sau rochita...din potriva o femeie in fusta este mult mai feminina si mai atragatoare daca stie cum sa poarte acea fusta sau rochie, eu am 16 si am de gand ca dupa ce termin liceu sa imi petrec tot restul vietii in tocuri si fuste pentu ca imi place mult mai mult cum arata o femeie im fusta si tocuri decat una in adidas si trening ...parerea mea laughing

| LadyLilith a răspuns:

Pantalonii sunt mai comozi. Si unele femei sunt rusinati sa poarte rochite sau fuste scurte deoarece se simt complexati de corpul lor. Si ai dreptate, nu arata deloc feminin, dar si eu prefer pantalonii in locul fustelor.

| Bl0ndu12 a răspuns:

Dar de ce sa poarte toate fetele si femeile fusta si rochii? Au dreptul de a alege daca nu le plac fustele uneori.Cer este ca pot si ele sa poarte ce vor ele.

| Noname1920 a răspuns:

Depinde de religii de exemplu araboaicele le vad mai mereu prin mall ori cu pantaloni largi si cu voal in cap oro cu aceea rochie lunga pana in pamant si in general amandoua pentru ca nai sa vezi araboaca fara a doua sotie a sotului.Sau mai depinde de cum sunt invatati: Cunosc o multime de rromi si pana in momentul de fata n-am vazut nici macar una fara fusta lunga sau fararochie f lunga si mereu le intreb dc nu se imbraca in blugi au o gramada de chesti de gn asta dar nu le impraca doar le mai probeaza.mai cunosc pe cine care le este rusine de tatal lor

| DanaMusik a răspuns:

Nu, nu este rusinos dar poate ca unii chiar nu au cu ce sa se mandreasca (picioare foarte frumoase, solduri dragute, talie de invidiat etc.). Daca ai. mai multe kilograme in plus nu iti cade chiar bine sa se vada. Nu?
Intr-adevar, nu este foarte feminin, dar, sa recunoatem, arata bine! Eu, de exemplu, nu port fuste lungi ca nu imi sta bine si de-alea scurte port mai rar... Ca nu prea am cu ce sa le asortez. blushing
Deci, moda nu se "schimba" asa cum zici tu, fiecare poarta ce ii place si ce ii sta bine, ceea cu ce se vede el ca arata bine.