| dEutSa_8892 a întrebat:

Multe dintre colegele mele se epileaza la... whistling dar unele nu, si se contrazic intre ele... daca e bine sau nu si daca sa se epileze in totalitate sau nu, sau cu ce...deci.aveti vreo idee? daca este bine, sau daca nu... daca trebuie in totalitate sau daca nu...si cu ce tongue

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Estetic si igienic este sa te epilezi acolo si pe oriunde mai ai par. Acum, depinde de toate fetele ca vor total, partial... cum le place.
Cu ce? Ideal este cu ceara, dar doare de mori, eu am incercat o data si m-am lasat pagubasa. La fel si cu aparatul, am auzit. Solutia cea mai buna ar fi sa te epilezi definitiv, scapi de corvoadawinking

15 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Poi fiecare face q vrea cu accea parte intima! depinde si de varsta voastra! igienic vorbind ar trebui sa te epilezi...recomand ceara sau daca nu crema depilatoare e putin mai durereoasa dar parul creste destul de repede! Nu are ce rau sa iti faca epilatul!

| wendy a răspuns:

Asa cum spune si flory, epilatul total, partial sau deloc al zonei inghinale tine de optiune si de igiena. nu trebuie sa te epilezi in vreun fel anume, fiecare dupa preferinte. cat despre cu ce sa te epilezi: ceara este cea mai eficienta (in timp ajuta si la scaderea pilozitatiiwinking ) sau epilatul definitiv cu IPL (daca ai bani)

| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca igienic e bine, estetic depinde de fiecare cum ii place. Iar la partea cu estetic intra si 'in totalitate sau nu'. Ce pot sa iti spun e sa nu folosesti lama, de fapt nu as recomanda-o pentru nicio zona de depilare, mai ales ca zona pubiana/genitala este sensibila si te poti taia usor. Crema depilatoare e o solutie, dar vezi ca unele au interdictie pentru zona genitala si pot provoca alergii. Si ar mai fi benzile cu ceara rece, dureros, dar rapid si de durata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cum ii place happy
Total, partial, cu model, numai sa fii tu fericita si multumita.
Intotdeauna cu ceara caldawinking

| Ben. a răspuns:

E destul de estetic si igienic dar dup'aia inteapa mai rau k barba mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În primul rând se poate discuta despre igiena ta personală care te privește în mod direct.
De epilat o poți face cu o cremă de epilat, ceară caldă sau rece.
Tu decizi cât de mult te epilezi inghinal. Nimeni nu are nimic de obiectat la acest capitol. Tu ești stăpâna!
Pentru început mergi la cosmetică să vezi cum este epilatul și apoi te poți face și singurică în intimitatea casei tale.
Pa, pa.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Este o optiune personala!
Ideal, pentru igiena, este bine sa te epilezi!
Cum, ce model...asta fiecare cum prefera!
Cu ce..., de asemenea, fiecare alege metoda mai putin dureroasa sau pe care o considera eficienta!

| miriam a răspuns:

Eu optez pentru epilarea totala cu ceara, care in timp rareste, subtiaza si intarzie cresterea firului de par. Dar fiecare e liber sa aleaga, chiar daca epilarea totala este mult mai estetica si mai igienica.Insa cred ca este de exclus epilarea cu lama-cea mai mare greseala, mai bine nu te mai epilezi.

| d0i0n0 a răspuns:

Cel mai bine e sa te epilezi dar faci cum crezi cel mai simplu e cu crema vett depilatoare stiu si eu sunt mica si nu mam epilat dar de un timp am incercat pentru ca mi s-a parut ca aveam cam mult par pe picioare incerca o sa-ti place nici mie nu mi-a placut la inceput. SUCCES

| Florinna a răspuns:

Cum iti vine chefu... dar iti recomand sa nu-l iei in totalitate...are si el ceva rost acolo...

| rahynn a răspuns:

Total de acord cu eileen, pana in punctul in care zice de durere. cand te faci de o vreme cu ceara(intervale de 2sapt-1luna)nu se mai resimte durerea. e general.adica te obisnuiesti. daca te faci cu epilatorul risti sa iti spargi unele vase de sange daca insisti prea mult pe o zona. iar cu bic-ul e cel mai nerecomandabil! in primul rand e neigienic si daca nu e al tau personal risti foarte mult

| Ella_6365 a răspuns:

Acuma daca ai un prieten caruia ii place sa nu fii epilata (ceea ce am auzit ca le place mai mult asa), pai nu te epilezi (prea mult). nici sa umbli cu o padure pe acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epileaza-te cu ceara calda, dar numai la cosmeticiana.
Doare de mori, daca te apuci singura, si n-ai sa reusesti.
Chestia cu definitivul e scumpa si relativa!

| vio a răspuns:

Daca nu ai mult par...foloseste aparatul... i i mai econom si il folosesti numai tu...

| 2nita a răspuns:

Salut iti spun din propria experienta, cel mai bine este sa te epilezi cu ceara, am incercat cu de toate, dar pana la urma tot la ceara am ajuns. Prostia cea mai mare este ca fetele incep foarte devreme sa se epileze, eu am facut o mare greseala ca am inceput sa ma epilez pe picioare, iar eu aveam numai puf. Epilatul total este bun, dar este foarte scump.