| AnneIsHere a întrebat:

Toate colegele mele se epileaza, si mereu imi zic sa ma epilez cu aparatul.Este bine sa ma epilez pe picioare la 12 ani?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e normal fiindca o sa iti creasca dita mai boschetaria cand te faci adulta.

| mona a răspuns:

Daca toate colegele tale fac asta, nu inseamna ca trebuie sa faci si tu la fel, lasa sa mai cresti un pic si te vei satura si de epilat

| anss23 a răspuns:

Poţi să începi să te epilezi la orice vârstă, dacă te face să te simţi mai bine în pielea ta.Şi NU este adevărat că părul va creşte mai des dacă te epilezi de acum, atât timp cât foloseşti un epilator sau ceara nu vei avea nicio problemă. Nici măcar lama nu-ţi va face părul mai des sau închis la culoare, asta e un mit.Deci vorbeşte cu mama ta şi arată-i articolul ăsta, pentru a se convinge că epilatul sau rasul nu va schimba textura părului cu NIMIC.
http://www.kanald.ro/......xplicatia/

| h3r a răspuns:

Daca ele mananca ceva, mananci si tu?
Sa nu crezi ca daca se epileaza la 12 ani, ele fiind doar niste copile abia intrate la pubertate... devin mai mari.
In nicio zona nu sunteti destul de "pregatite" pentru epilat. Nici macar la subrat, presupun.
Ce sa mai zic de picioare.
Lasa-te asa, daca te epilezi de pe acum o sa-ti creasca tot mai mare parul.

Ai grija de tine, o sa ai timp pentru alte "chestii" de fete. Mentine-te curata si e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă arată că gorilele, lasă-le să se epileze.
Întreab-o pe mama ta dacă îți dă voie, și mai ales dacă chiar ai nevoie (la unele nu prea se observă puful la vârsta asta).

| ShadowGhost a răspuns:

Doar daca ai par pe picioare.Iti dau un sfat, nu cu aparatul.Cu aparutul iti indesesti parul.Cu benzi de ceara e cel mai bine.Ustura putin dar te tine 2-3 saptamani, ba chiar o luna, daca nu esti o persoana paroasa.

| LostInHell55 a răspuns:

Buna,daca te ve`i epila la varsta aceeasta, iti va creste si mai mult, deci nu, macar pana la 14 ani :d fundita?

| danadana28 a răspuns:

Depinde de cat de grava e problema. Desi tind sa cred ca adevarata problema e la "mansarda" colegelor tale. Daca ai doar un puf blondut, mai asteapta si nu te lua dupa toate retardatele in capul carora misca doar hormonii, posibil sa te tachineze cu epilatul si din cauza invidiei. Daca ai par mult si te simti TU complexata (deci te deranjeaza pe tine parul excesiv, nu pe colegele tale) apeleaza prima data la o cosmeticiana, care te va epila cu ceara, nici de cum sa nu apelezi din prima la epilator, o sa fie prea dureros. Eu zic ca nu merita sa iti intuneci ultima faza a copilariei cu treburi de 15+ ani daca nu ai probleme serioase cu pilozitatea excesiva. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Dexter6112 a răspuns:

Daca ai exagerat de mult par doar...la 12 ani nu prea se face.Suna a piti colegele astea ale tale.Sau marog, poate sunt paroase laughing. Oricum, eu zic ca NU, doar daca e neaparat necesar.

| Mansour_Yasmina_1990 a răspuns:

Si eu ma epilez dar cu lama nu cu epilatorul si am 12 ani