| HeLLoKiittyGirl a întrebat:

Neata TPU love struck!
Eu am părul drept, dar nici lins lins. Mereu când îmi ondulez părul (cu ondulatorul), nu stă ondulat și se îndreaptă la loc, și când mi-l îndrept (cu placa), nu stă drept, se încrețește la loc. Mă enervează chestia asta! La sfârșitul anului, la premiere (clasa a 6-a) vreau să îmi ondulez părul, dar știu că până ajung eu la școală, se îndreaptă. Ce să fac să nu se mai întâmple asta? Am placă Remington și ondulatorul nu știu cum se numește dar e bun și el. Prietenele mele când își ondulează/îndreaptă/creponează părul, rămâne așa vreo 2 zile. Iar al meu, nici nu îl ondulez bine și se îndreaptă. Ce să fac și cu ce să mă dau ca să rămană ondulat măcar 24 h?

3 răspunsuri:
| StephyMonster a răspuns:

Si mie mi se intinde imediat doar cand il fac cu ondulatorul, dar daca neaparat vrei bucle, dupa ce te speli pe cap usucati-l putin dar nu de tot si puneti-l pe bigudiuri.Incearca sa dormi cu bigudiurile[dar e cam incomod] sau daca nu, puneti-le devreme incat sa stai cu ele minim 2 ore iar seara fix inainte de culcare dati-le jos,da-ti cu fixativ si nu il pieptana.

Ca sa nu il arzi[in caz ca vrei sa il faci cu ondulatorul sau placa de intins],cauta ulei pentru par si ti-l va proteja, eu mi-l creponez in fiecare duminica, imi tine o saptamana fara sa se arda.

Parul meu nu are volum, e des dar nu are volum nicidecum, sta cumva "lipit de cap"[stiu ca suna ciudat] de aceea il fac cu placa de creponat.

| Bittza a răspuns:

Parerea mea este sa iti lasi parul in pace pentru ca ti-l distrugi.
si eu am placa de aia, intr-un timp mi-l faceam zilnic straight face rezutatul? ..par lipsit de viata si despicat la varfuri, acum de un an nu m-am mai facut cu placa si am incercat sa ii refac frumusetzea naturala cu masti facute in casa ( ou, ulei de masline, miere si ulei de ricin) si se vede o diferenta mare...

Zic mai bine sa iti pui o fundita frumos aranjata in parul naturalwinking e mai coolwinking! Parul ars, distrus nu e cool laughing si se vede urat!

In caz k totusi vrei sa o folosesti incearca sa utilizezi o crema pentru parul supus la temperaturi ridicate si apa distilatawinking.

| HeLLoKiittyGirl explică (pentru Bittza):

Mulțumesc pentru răspuns, dar nu am părul ars, și nu mă fac în fiecare zi doar la ocazii speciale (nunți, spectacole, premiere, banchete)winking