| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Pot sa imi indrept sau sa imi ondulez parul intr-un mod mai natural,fara sa folosesc ondulatorul, placa sau spuma?

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Se poate

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru mona):

Cum? Inafara de bigudiuri.

| mona a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Pui parul pe moate, ar mai fi sa-ti bagi permanent si erau mai demult niste chestii sub forma de,, u,, care iti ondulau parul[am dormit noaptea cu ale in par, pe parul ud cam aiurea recunoscdar a meritat pentru ca o saptamana intreaga mi-a ramas ondulat parul

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru mona):

Ca veni vorba de chestiile alea, se "lipeau" la capete nu? Si se mai gasesc? Am vazut si eu de cateva ori la altii.

| mona a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Cam asa ceva si nu am mai vazut demult de parca nici nu ar fi existat

| Patrăţel a răspuns:

Sunt foarte multe metode prin care sa iti ondulezi parul natural.Trebuia sa precizezi daca ai parul lung sau scurt.

1. Ondularea parului folosind o bentita.
http://www.youtube.com/watch?v=BLeSKaPaUOA

Ai nevoie de o bentita, si ..de rabdare! :))) Eu personal, am incercat si mi-a placut foarte mult. Speli parul, il stergi bine, si te apuci de treaba.

2.Bigudiuri.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DIprpy4TTYc

Nu am incercat aceasta metoda, dar presupun ca iese la fel de bine.Ai grija sa alegi bigudiuri de calitate, de preferabil elastice si moi, daca vei dormi cu ele.

3.Moate.
http://www.youtube.com/watch?v=WoZ2QGq0n4A

O multime de fete au incercat aceasta metoda, si iese foarte frumos daca ai rabdare. Daca ai parul scurt, ai grija sa nu iti iasa prea ondulat.Eu am incercat si mi-a iesit prea ondulat.Aratam ca o oita :D! :)))

De altfel, cateodata imi iau fiecare suvita si o rasucesc, doar ca o prind cu agrafe. :D

Ca sa iti stea mai drept, dupa baie poti sa il piepteni bine, si sa il usuci cu feonul in timp ce ti capul in jos si tragi cu peria.Totusi,daca ai parul ondulat o sa fie cam greu sa il indrepti fara placa.

Daca ai nedumeriri, poti sa ma intrebi.
Take care! :*

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru Patrăţel):

Bentita am incercat-o si eu,parul meu fiind aproape pana la umeri a iesit cam ciudat: intr-o parte era turtit,iar spre varfuri se intorcea in afara,aratam ca un pinguin laughing Cred ca o sa incerc si hartiile, dar merge si cu parul uscat, nu neaparat ud? Si apropo, imi place melodia de la tutorialul cu hartiile, o stii cumva?

| Patrăţel a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Parerea mea este ca o sa iasa mai bine cu parul ud.Gen sa te speli, sa iti pui parul pe moate, sa stai asa cateva ore, si apoi sa il desfaci si sa dai eventual cu putin fixativ. Daca te culci asa, poate o sa fie mai greu de aranjat dimineata cand o sa fie mai ciufulit.Nu stiu cum se numeste melodia big grin

| BiuL a răspuns:

Sa iti ondulezi parul cu metoda bentitei https://alinaceusan.wordpress.com/2012/12/20/bucle-peste-noapte/ am incercat si functioneaza
sa-l indrepti poti eventual cu peria, cand iil usuci sau folosind produse d-alea de protectie termica, care au si rolul de a indrepta parul

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică:

Sincer,n-as vrea cu bigudiuri laughing

| Elvina a răspuns:

Cret poti sa-l faci cu bigudiurile iar drept il lasi pur si simplu desprins. Bafta!

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Bigudiuri sau metoda asta:
http://www.youtube.com/watch?v=WoZ2QGq0n4A
Cât despre îndreptare, nu există ceva de durată şi eficient.

| GGUESS a răspuns:

Pentru asta exista Google, cel mai bun prieten al nostru!

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru GGUESS):

Hmm,pai se pare ca o fi doar BFF-ul tau sau doar al unora, pentru ca pe mine nu prea m-o ajutat cu aceasta intrebare.

| stef112 a răspuns:

Cu bigudiuri.laughing

| y0nutz3ly a răspuns:

Nu cred ca potibig grin

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru y0nutz3ly):

Vai tu! Dar chiar te pricepi, desi esti baiat.

| Adeniy a răspuns:

Incearca cand e un sa-l pui pe bigudiuri sau sa infasori o suvita ceva ma groasa sau mai subtire(depinde cat de cret vrei sa-l faci) pe sosete. Daca cumva stii sa iti faci spic in par.Stai asa o zi cu el si cand il desfaci sta ondulat.Il dai un pic cu fixativ iar apoi iti faci un coc sau doua in varful capului.Sau cand e ud poti sa-ti faci cateva cozi impletite(vreo 4, 5 sunt de ajuns) si cand il desfaci sta foarte frumos.Sau il pui pe moate. Poti sa mai incerci cu sare dizolvata in apa si pulverizezi pe par, ori mai ara ceva masca cu galbenus de oua sau ceva de genul.Sunt o gramada, Cauta pe net si o sa gasesti si mai mult.La indreptat poti sa folosesti ceara sau sa-l piepteni cat inca e ud.Ori uzi peria de par si te dai cu ea pe par, asa se indreapta.

| July739 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci codite impletite, dar nu cred ca o sa iasa ceva interesant, mai mult o sa arati ca baba-cloanta, daar ar fi o solutie cu peria aia rotunda, cand ai parul ud, sa-ti pui parul pe perie ca la bigudiuri (suvita cu suvita) si sa ti-l usuci cu feonul. Eu asa mi-am facut odata si mi-a iesit bine, si daca vrei sa-ti tina frizura dati cu fixativwinking.

| stelutza200 a răspuns:

Sau poti sa te speli pe cap si sa il impletesti iti va iesi foarte bine eu asa imi fac si iese foarte frumos sau mai poti incerca tot dupa ce te speli pe cap sa iti prinzi parul intr-o coada cat mai sus si sa faci o bucla dinaia si dimineata va arata foarte bine! :-)

| Iddi17 a răspuns:

Nu cred că poţi fără placă... Încearcă să te piepteni în timp ce e părul ud şi până se usucă tot ti-l îndrepţi, sau te piepteni şi te usuci cu feonul. Ondulat ţi-l pui " pe moaţe " ( caută pe net poze ) tot cu părul ud, iar creţt, dacă vrei, ţi-l împleteşti tot ud.

Sper că te-am ajutat.
Pa-pa.

| Maria3Maria a răspuns:

Sa.l indrepti fara placa e dificil, ma chinui cu parul meu ondulat zilnic... iar pentru onduleuri naturale eu sustin metoda: codite impletite pe parul umed! a doua zi ies niste bucle de toata frumusetea, mai ales daca folosesti si putina spuma.

| Julya89 a răspuns:

Poti sa te speli pe cap, apoi sa-l lasi sa se usuce, dar nu complet si apoi iti faci mai multe coculete mici(cat mai sus ca sa aiba volum). La mine a functionat. Sper ca te-am ajutat