| anonim_4396 a întrebat:

Niste masti bune pentru ten, facute in casa? big grin Dau funda tongue

3 răspunsuri:
| MiiMii a răspuns:

2 lingurite de miere + 1 lingurita iaurt + un galbenus(pentru tenul gras) /albus (pentru tenul uscat ). asta chiar face minuni.eu o aplic saptamanal si imi face tenul catifelat precum casmirul love struck... sau poti face piure

Poti face infuzie cu ceai verde... si asta e foarte buna.

toaca marunt un catravete si amestecal cu ceva iaurt(cat consideri tu), aplica pasta pe fata apoi clateste cu muuuulta apa big grin

Nu uita. inainte sa aplici o masca sunt ceva reguli de urmat :
1.curata fata cu o lotiune tonica
2. aplica un strat de crema hidratanta
3. aplica masca pe toate partiile fetei ocolind ochii si gura.
4.AI grija sa nu`ti incordezi muschii fetei atunci cand ai masca aplicata(adica sa razi, sa te incrunti.etc.)
5.Ar fii indicat ca masca sa o aplici seara, inainte de culcare pentru ca tenul sa aiba timp sa se refaca dupa tot stresul la care-l supunem si mai ales pentru a nu folosii macheaj la mai putin de 3-4 ore dupa aplicarea mastii
6.asteapta ca masca sa devina tare.( precum bronzul big grin)
7.clateste`ti fata si vei fii pregatita pentru un somn odihnitor. happy

succes :*

| RiRi5846 a răspuns:

Masca facuta in casa: argila, lapte, miere
Pentru o jumatate de ora de rasfat, incercati urmatoarea masca. Aveti nevoie de: pudra de argila, lapte proaspat, miere (de preferat 100% naturala). Se amesteca argila cu laptele, se adauga mierea, dramuind componentele astfel incat compozitia rezultata sa fie de consistenta unei smantani.

Odata preparata "hrana pentru ten", se curata fata cu un demachiant, se leaga parul cu o bentita, se ia un ceas la indemana, o oglinda, o pensula sau o spatula pentru aplicare si se alege cel mai confortabil loc din casa, unde sunteti sigura ca nu va va deranja nimeni. Daca singurul loc unde aveti parte de liniste este cada de baie, este perfect. Veti avea parte si de o baie de abur, care va face ca substantele din masca sa aiba un dublu efect.

Dupa 20-30 de minute, se clateste fata cu apa rece, se tamponeaza usor cu un prosop si, in functie de obiceiuri, se lasa sa respire sau se foloseste o crema usoara.

Efecte

Aceasta masca are efect calmant (datorita argilei), nutritiv (laptele) si emolient (mierea). In vechime, mierea era folosita la tratarea infectiilor, deci are si efect antibacterian, de calmare a tenurilor iritate.
Tineti minte insa, pentru ca mastile facute in casa sa dea rezultate bune, trebuie neaparat acompaniate de somn, apa si un regim alimentar echilibrat.

| Allkin a răspuns:

Buna.
Voi incepe cu mastile nutritive cu miere. Mierea este un antibiotic natural care pe termen lung poate face minuni pentru orice gen de ten.
Masca poatea fi alcatuita doar din miere dar o poti combine si cu alte produse/fructe/legume pentru a intari efectele.
Masca simpla doar cu miere o poti aplica si tine aproximativ 15-20 min dupa care te speli cu apa calduta.
Masca cu miere si iaurt sau branza de vaci: Amesteci 2 linguri de miere cu 2 linguri de iaurt/branza.Amestecul se tine pe fata timp de 20 min dupa care il indepartezi cu apa calda.
Deasemenea pentru un efect de regenerare si intarire a pielii amesteca doua linguri de miere, doua linguri de branza, un galbenus de ou si sucul unei lamai mai mici. Dupa 30 minute indepartezi cu apa calda.
Daca ai un ten gras poti incerca si masca cu lamaie si rosie.Ai nevoie de o rosie bine coapta, o lingurita cu zeama de lamaie si o lingurita cu faina de ovaz (gasesti faina de ovaz in magazinele pentru produse naturiste). Amesteca toate ingredientele intr-un blender. Aplica pasta pe fata si lasa sa actioneze timp de 15 minute.Bafta!