| bombonsyou a întrebat:

Nu stiu cum sa mai fac sa nu-mi mai rod unghiile, innebunesc, tot timpul le rod, si ma oftic cand vad la alte fete!+ ca ador unghiile ingrijite, pe care eu nu le am desii as vrea mult! va rog veniti cu raspunsuri inteligente! mersi

6 răspunsuri:
| CiocolataAmaruie a răspuns:

Buna si eu imi rodeam unghiile inainte tot daca le dadeam cu oja, o colega de la scoala mi-a adus un lac special sa nu iti mai rozi unghiile, iar cand vreai sa iti rozi unghiile avea un gust amar.
Poti sa te duci la farmacie si ii zici sa iti dea lac de unghii Favisan sau Mavala Stop. Sper sa te ajute.

| bombonsyou explică (pentru CiocolataAmaruie):

Am incercat cu lacul favisan, insa nu a mers! o sa incerc totul, oricum multumesc pentru sfaturi tuturor!

| FerLin a răspuns:

Daca nu reusesti sa te controlezi constient si nici sfatul primit legat de datul cu oja nu functioneaza, atunci de cate ori iti aduci aminte, freaca-ti unghiile cu ardel iute, dar iute happy si dupa cateva tentative de ros unghiile nu ai sa-ti mai doresti. Nu uita ca daca urmezi sfatul meu, nu este deloc indicat sa duci mana la ochi, zgarieturi, zona genitala sau alte locuri sensibile. happy
Stii tu, daca necazul ne doboara, macar sa facem haz de necaz! happy

| chestydefete a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te ca vrei si tu unghille ca altor fete in momentul in care iti vine sa iti rozi unghiile. Daca nu merge asa incearca in urmatorul fel,cand vrei sati rozi unghiile,mesteca o guma sau mananca ceva intre timp vei uita de unghii,si eu imi rodeam unghill inaine si am incercat asa si a mers, desi faza cu guma e cea mai buna pentru ca mestecand guma e cum ar fi sati rozi unghiile, bine ca trebuie si un pic de vointa de abtinere din partea ta.Succes incearca si sa ma anunti daca a mers happy

| eunumadaucuspray a răspuns:

Ai putea folosi unghii false.In felul asta nu o sa iti mai rozi unghiile si le vei avea si ingrijite.Dar iti recomand sa iti dai unghiile cu lac inainte de a le aplica pe cele false.In felul acesta ti le protejezi.

| TerraVampire a răspuns:

Asa aram si eu acum ceva timp...eu m.am lasat dandu.mi unghiile mereu cu oja...intr-adevar cresc mai greu dar nu o sa le mai roziwinking