| MariuS88c a întrebat:

Nu stiu dacă am încadrat bine categoria dar sper sa fie ok.
Am 19 ani și am observat mai nou ca am început sa chelesc in părți (Zona tâmplelor).
Totul a avut loc treptat presupun deoarece pana acum nu am observat niciodata, am aruncat o privire pe pozele de acum 2 ani și observ ca a mai avansat destul de mult.
In familie nu am pe nimeni care sa fi avut chelie.
Care ar putea fi cauza? Nu pot sa spun ca am nu stiu ce stres pe cap, chiar din contră.
Și ce as putea sa fac sa creasca par in porțiunile goale dacă exista vreo metoda

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Folosesti cumva produse de par precum: mouse, fixativ, geluri sau creme?
Fiindca am vazut in ultimii ani, gramezi de tineri carora le cade parul pe anumite portiunie, din cauza ca folosesc gel de par si spuma sau late produse cosmetice ca sa-si fixeze parul, iar acelea duc la caderea parului.

| Drimmero a răspuns:

E clar, ai alopecie androgenetica, asta e genetica. Dupa cum ai zis ca ai observat treptat rarirea parului, cam asta e mecanismul, linia frontala se retrage, e tiparul clasic. E posibil sa o mostenesti din ambele parti, de la bunicul matern/patern, de la tata dar din cate m-am documentat cica se poate mosteni si din alte generatii, e cu dus-intors afectiunea asta, e vorba doar de noroc, poti sa ai gene de chelie in familie si sa nu mostenesti, dar poti sa chelesti si daca nu ai dar totusi sa te prinda din spate niste gene indepartate, e complex subiectul, in principiu nu ai ce face, nu exista tratament, doar implantul te salveaza, mai ales daca caderea parului are cauze genetice si in peste 90% din cazuri chelia apare doar genetic, tot ce vedeti voi pe piata cu creme, sampoane, pastile sunt doar de marketing, au 0 efect, e amuzant cum promit ele ca reinvie foliculii.

| dinaprilie a răspuns:

Incearca niste ulei..sunt in niste fiole si le gasesti la plafare/farmacii - imi scapa denumirea dar sunt pentru regenerare par and stuff..stiu pe cineva care a folosit si a functionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Dacă acele căderi de par sesizate de tine sunt în forma de moneda suferi de alopecie areata, dacă nu,, e posibil sa moștenești genetic asa zisa alopecie androgenetica moștenită chiar de bunici, sau alte rude de prim grad, linia genetica uneori își spune cuvântul, nu trebuie neapărat sa aibă proprii părinți, ci rude din n generații.

Primul lucru pe care trebuie sa îl urmezi este sa te duci la un consult dermatologic și sa faci niște analize/investigatii pentru ca medicul dermatolog sa determine ce tip de alopecie e, și în consecință ce tip de tratament ți s-ar potrivi ție, ce i se potriveste unuia, ție s-ar putea sa nu îți aducă aceleași rezultate pozitive.

Alte cauze ar fi : o infecție sau ciuperca scalpului, sau căderea parului sa fie cauzata de dermatita seboreica.

Multa sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principal este geneticul si stresul, poti sa folosesti orice ca e degeaba.
Alte probleme dermatologice le afli daca mergi la medic ca poate sa fie si asta o cauza.

| Ava1231 a răspuns:

Nu cred ca ai ce face. Majoritatea barbatilor chelesc, nu e de la stres.
Chiar de ai 19 ani, se întâmplă

| BabaOarba a răspuns:

Pierderea parului este generata de hormoni.

Chiar daca in familie nu ai cazuri de pierdere a parului, poti mosteni genetic daca s-a intamplat ca ambii parinti sa aiba genele respective.

Indiferent de ce reclame vezi, nu exista pana in prezent un tratament care sa stopeze caderea parului. Singurul "remediu" de durata pentru inlaturarea cheliei este implantul de par.

| gabriellaa23 a răspuns:

Recomand control dermatologic si folosirea samponului Alpecin Caffeine C1 impreuna cu Alopexy 5%, foarte bune. O sa ai rezultate! Eu am patit asta pe baza de stres, pur si simplu se formase un gol in anumite zone, parul se regenereaza foarte mult si acele goluri au disparut.