| Magic a întrebat:

Nucile, mezelurile, pufuletii ingrasa? argumentati,

Răspuns Câştigător
| Lola_5953 a răspuns:

Daca ai manca in fiecare zi 2 nuci intr-un an te ingrasi mai mult cu 1. 75 kg
Daca mananci in fiecare zi 2 senvisuri cu mezeluri intr-un an te ingrasi mai mult cu 8 kg
Daca mananci in fiecare zi cate 2 pungi de pufuleti intr-un an te ingrasi 1 kg
SUCCES si ai grija la mezeluri!

5 răspunsuri:
| ariana_5123 a răspuns:

Nucile cu siguranta ingrasa si mezelurile ce sa mai spun contin f multe grasimi in schimb pufuletii nu.Eu am facut chiar o cura de slabire cu pufuleti si crede-ma a dat rezultate

| daniDeeDee a răspuns:

Miezul nucilor conţine apă (3-5%), grăsimi (52, 0-77, 5%), substanţe proteice (12-25%) din grupa globulelor (de natura celor din lapte şi ouă), săruri minerale (nuca este fructul cel mai bogat în cupru şi zinc), provitamina A, vitamine din complexul B (B1, B2, biotină, colină), vitaminele C, E, F, P, etc, Valoarea energetică a miezului de nucă este de 560-857 (în medie 700) kcal la 100 g miezul deţine 26-60% din greutatea nucii. Nucile ar trebui sa conţină minimum 45% miez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nucile ingrasa sigur, puguletii, numai o punga nu, mezelurile numai doua trei feliutze, nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumate in exces, da ingrasa. dar pun pariu ca nu mananci asta in fiecare zi. mai rau e cu mezelurile. evita parizerul crenwurstii si salamurile. dintre mezeluri singura chestie care ai putea sa o mananci este sunca presata care nu are atat de multe grasimi si nici nu este prelucrata intens. nucile au foarte multe calorii(undeva la 600 de kcal/100g) daca mananci 3-4 nuci pe zi nu ai nici o treaba, pe alta parte nucile au forte multe minerale, vitamine si fibre deci nu te ingrijora in privinta lor. pufuletii consumati ocazional nu ingrasa mai ales daca sunt FARA sare happy

| adytzzkiss a răspuns:

Presupun ca NU...Eu mananc astfel de sa zicem.alimente in exces si nu am pus nici. un kghee heehee hee mananca fara grija big grinbig grin