| ChocolateDroid a întrebat:

O prietena si-a rupt alunita de pe mana. Ea imi tot spunea ca nu o mai suporta. S-a dat cu ulei de ricin si s-a cam desprins apoi ea a dat cu unghia si a cazut. Nu arata suspect locul, iar alunita nu era mare.
Ea se intreaba daca v-a creste alta in acel loc. Ce credeti?

5 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Sigur va creste inapoi. Stiu persoane care tot asa si-au rupt alunite si dupa aceea le-au crescut si mai mari in acelasi loc. Nu o sa-i creasca neaprat imediat, doar o sa-i creasca.

Daca nu-i place sa mearga la un dermatolog, si alunitele se scot cu laser fara nici o problema si fara sa doara deloc.

| karmy a răspuns:

Cel mai bine ste sa se duca la un medic dermatolog pentru ca prin ruperea alunitelor se poate face cancer de piele. Este foarte periculos sa facia sta daca nu ii place se poate duce la spital unde este indepartata foarte simplu si fara dureri. trebuie sa aiba mare grija cu alunitele.

| ZoZoHeart a răspuns:

Nu ştiu exact, dar se poate să îi creasca alta in loc.

| Licurici_2296 a răspuns:

Zici ca nu e mare, dar nici mica tare nu era, de a reusit sa o rupa. Nu stiu daca o sa creasca la loc sau nu, dar stiu ca nu e sanatos sa rupi alunite, sa nu provoace cancer de piele sau sa nu fie cancerigena? nu stiu

| Aicilef a răspuns:

Nu stiu. dar nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta.