| anonim_4396 a întrebat:

Pai am o problema de greutate, am 1, 62 si 80kg... am incercat sa ma abtin, dar pana la urma cedez, am fost la nutritionist, am tinut dieta cam 2 luni dar mi s-a facut rau pana la urma am vomitat o zi intreaga. nu stiu ce sa mai fac incep sa devin paranoica, sa ma urasc pe mine si incep sai banuiesc pe toti ca rad de mine pe la spate, ma sint ingrozitor. Pls daca ma puteti ajuta, funda, si sa nu radeti de mine daca se poate straight face. mersi. apropo am 14 ani

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Nu avem motiv sa radem de tine.
Sfaturile pe care ti le dam aici nu inseamna ca vor fi neaparat bune. Cel mai bine, mai intai ar trebui sa iti linistesti psihicul si dupa fizicul. Renunta la ideea ca oamenii rad de tine pe la spate, renunta la ideea de a incepe sa te urasti. Cine te place te place pe tine insati. Nu incerca sa slabesti pentru ca ei sa nu mai rada de tine. Cei cu 0 caracter o sa rada intodeauna, chiar daca la un moment dat nu vor avea motiv, il vor creea. Gurile rele nu ai cum sa le potolesti, decat cu aceeasi moneda. Gaseste un subiect pe care sa razi de ei. In asa fel vei reusi sa iti intaresti caracter.

Pana morala ta nu este implinita nu ai nici o sansa sa reusesti sa slabesti. Gandeste pozitiv fara a lua in seama ce zice lumea. Ia-l pe DA in brate, fi cu zambetul pe fata, nu arata lumii ca nu te simti bine in pielea ta, arata-le ca tu te accepti asa cum esti.

Ca sa te accepte altii trebuie sa o faci tu prima. Dupa ce psihicul tau este rezolvat si totul este ok in mintea ta atunci poti consulta un doctor. Va fi mult mai usor sa tii dietele, atata timp cat te vei putea gandi la asta, nu la faptul ca zice lumea nu stiu ce pe la spate(lasa-i sa zica).

Vorbeste cu parintii tai mai mult pentru a te putea ajuta moral.

Privind probelma fizica, sportul te va ajuta. Poti tine mii de diete daca sport nu faci. Completeaza-le pe amandoua.Alearga seara sau dimineata cate 10-20 de minute prin parc, cu bicicleta, role si orice altceva. Absolut orice iti face bine. Poti face si exercitii in casa, gasesti pe net forme de exercitii fizice. Cum am zis, completeaza-le cu multa apa bauta si fructe.

Totul va fi bine! Dar sa iti iasa din cap tot ce ai zis...altfel nu vei reusihappy Succeshappy

3 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Manaca seara salata de varza dulce Tine de foame si slabeste Vei reusi doar putina ambitie sa ai si paine neagra dar putina Mananca jumatate din farfurie si scoala-te de la masa - pleaca afara sau in alta camera Ai sa reusesti Nu vii suparata Vei reusi Doamne ajuta

| stiandan a răspuns:

Fata mea (daca imi permiti sa iti spun asa), e normal ca la 14 ani sa ai probleme cu greutatea (hormonii, schimbarile fiziologice).

Ca sa ajungi la o greutate pe care o consideri tu normala (nu cred ca toate femeile din lume isi doresc corp de model) trebuie in primul rand sa constientizezi acele momente cand "cedezi tentatiei".

Spre exemplu, daca iti este pofta de o shaorma sau un hamburger insa nu au trecut nici 3 ore de la ultima masa, trebuie sa faci tot posibilul sa iti alungi senzatia de foame (bea cat mai multa apa, mananca mere/pere, joaca-te pe calculator, intreprinde o activitate care sa iti captiveze toata atentia).
Incearca sa faci diferenta intre foame si "tentatie". Nu manca dupa ora 18.
Chestia cu dieta, din punctul meu de vedere, e o mare porcarie comerciala. Totul trebuie sa porneasca din mintea ta - sa vrei sa slabesti si sa te simti bine in pielea ta.

P.S: ca sa mananci mult mai putin, bea 1/2 l apa inainte de orice masa.

Succes.

| Codrina13 a răspuns:

Hei nu te simti vinovata si nici prost la inaltimea ta nu esti ff grasa tu ar fi trebuit sa ai 75 de kile deci nu esto grasa incearca prin ex fizice in fiecare zi 2 ore cu pauze de 10 min uintre papa sper ca am fost de ajutor