| oanasrb a întrebat:

Buna tuturor. Sunt noua pe aici si vin cu o DILEMA mare mare. O sa incep cu inceputul. Ciclul meu este in general regulat. In vara am avut sangerari in urma unor contacte sexuale. Medicii de la Paris au zis ca nu am absolut nimic. Totul s-a incheiat acolo. In ianuarie am luat pastila contraceptiva de a doua zi de 2 ori care mi-a modificat putin ciclul, astfel am avut 2 menstre intr-o luna, ultimul fiind la sf lunii ianuarie. In luna februarie, mai exact in data de 13 martie m-am trezit cu cu dureri ovariene insuportabile si putina sangerare. Am consultat un medic ginecolog si mi-a spus ca e este o infectie inflamatorie ovariana. Mi-a dat tratament pe care l-am urmat cu sfintenie si totul parea sa fie ok. Mi-a facut si un test de sarcina si a iesit negativ. In urma atator sangerari nu am mai stiu exact care va fi data la care trebuie sa-mi vina CM deci am asteptat. In data de 10 ale acestei luni a aparut un fel de menstra doar ca a tinut 3 zile si mie imi parea doar o scurgere maroniu/rosiatica. In tot acest timp am intretinut relatii sexuale neprotejate (dar nu lasa in interior) cu iubitul meu. Insa din data de 16 martie mi s-au umflat sanii foarte mult ceea ce eu nu patesc nici in perioada premenstruala. Am dureri de ovare si uter nu constante, dar zilnic, dureri in timpul actului sexual si foarte foarte putin sange, dureri de spate, de cap, imi amortesc picioarele ingrozitor si imi este tot timpul foame, dar nu am pofta de nimic. In plus am sentimentul ca sunt insarcinata, ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum, chiar daca au mai fost momente in care ar fi fost posibil sa raman insarcinata. (Am devenit paranoica?) Nu a fost programat un bebe, dar daca vine il asteptam cu mare drag. Precizez ca am facut 2 teste de sarcina unul in data de 20 martie si unul astazi, 24 martie si ambele au iesit negativ. Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine. Este posibil sa fiu insarcinata? Si daca da de cand? A putut reprezenta "acea scurgere maroniu/rosiatica" momentul fecundarii sau a fost menstra? Dupa cat timp de la actul sexual ar putea sa apara un test de sarcina pozitiv? Care este cel mai rapid mod de a detecta o sarcina? Poate fi doar o dereglare hormonala? Sunt foarte confuza. Multumesc anticipat pentru ajutor! Pupici. O duminica minunata in continuare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt doar dereglări hormonale care trebuie tratate.
Mergi la ginecologie.
Te pup!