| Alina713 a întrebat:

Bună, am nevoie de o parere, am tinut o dieta prin înfometare, am mâncat in jur de 300 calorii pe zi asta timp de 3 luni dupa care am avut foarte multe probleme de sanatatea de la picatul parului pana la leșin si am incercat sa mănânc puțin mai mult adica 600-700 calorii si am observat ca incep sa iau in greutate, ce pot sa fac? Nu vreau sa ma ingras din nou si ma panichez chiar si atunci cand vad 100 de grame in plus pe cântar. Am uitat sa spun ca initial eu am avut 51 kg dupa care am ajuns la 40 iar acum am 42. Ma simt din ce in ce mai slabit, dar imi e frica sa mănânc.

Răspuns Câştigător
| xeum a răspuns:

Intr-adevar, nu poti obtine o silueta ideala fara sacrificii. Fizic/psihic vei ajunge foarte rau daca vei continua asa, problema asta a ta este de fapt o obsesie provocata de numarul kilogramelor in plus. Te duci frumos la medicul de familie si iei o trimitere la un medic specialist, psihiatru iti va pune un diagnostic si vei continua sedintele cu un psiholog, asta pentru a putea scapa/reduce obsesia privind kilogramele. Sa stii ca am cunoscut un caz care tot asa cu problema ta a ajuns sa faca diabet de tip 2 pe SN, vezi cum iti asterni ca mai tarziu iti vei dori sa dai timpul inapoi sa-ti corectezi prostiile, regrele vor aparea iar meteahna va ramane.
Acum cativa ani am facut si eu infometarea si am reusit sa slabesc foarte multe kiloase intr-un timp destul de scurt, pana intr-o zi cand am cedat fizic si am zis sa invat sa slabesc smart.
O sa incerc sa evit chestiile basic pe care le poti descoperi la un singur click,
In primul rand iti setezi un target privind kilogramele, asta este primul pas.
Dupa trebuie sa-ti urmaresti progresul, dar sa nu faci din asta o obsesie.
Incearca sa faci din scopul tau un obiectiv real, nu o fantasmagorie. Vei incerca sa slabesti cat iti va permite organismul, nu cat vei dori tu.
Setezi un teremen limita, de exemplu 1 saptamana.
Si nu in ultimul rand cu sanatate fizica/mentala vei ajunge sa reusesti.
O sa-ti dau o dieta pe care o aplic pentru definire la sala, dar merge si pentru problema ta cu brio. Nu, nu este o dieta culeasa de pe net, facuta de mine sau din alta parte, este o dieta facuta de o persoana cu studii in aceasta ramura. Te asigur eu ca nu iti va afecta sanatatea. Am inceput sa o tin de pe 11.12 si am sa o tin pana pe 15.1.
Ei bine, cand am inceput aveam 87 si astazi m-am cantarit si am 83, 2 si sunt sanatos, deci garantez succesul.

E din 2 in 2 ore, dar poti sa alternezi orele dupa bunul plac. Foarte important sa bei o cana de apa dupa fiecare masa.

Ziua 1 : o cana de mere
: un bol fructe ( de exemplu eu mi-l fac cu ananas, mango, avocado, mere si pere, bananele ies din schema definitiv, exceptie face doar ziua pentru ele )
: o portocala
: un bol fructe
Ziua 2 : un cartof fiert
: un bol varza alba / rosie
: un castravete, o rosie, sfecla rosie fiarta si rasa
: 2 rosii sau un bol de rosii cherry
: brocoli fiert, conopida fiarta cu sare si condimente

Ziua 3 : fructe si legume fara cartofi si banane
: un mar
: un bol fructe
: un bol salata verde cu o rosie si un castravete
: o portocala
: un brocoli fiert + verdeturi + conopida

Ziua 4 : 8-10 banane si 3 pahare cu lapte toata ziua

Ziua 5 : 6-7 rosii si carne slaba ( 2x 280g ) eu de exemplu mananc 1 piept de pui, jumate la pranz si jumate seara.

Ziua 6 : legume
: carne slaba cata vrei, aici mananc un piept de curcan si dimineata piept de pui in vid

Ziua 7 : legume
: sucuri naturale sau smoothie ( eu personal mi-l fac cu 2 banane, 2 mere, o para si pepene galben
: orez brun

Bafta cu regimul si nu uita ca sanatatea este cea mai importanta

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la psiholog ai niste probleme destul de grave si o sa iti distrugi si fizicul de tot

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu conteaza ce scrie pe cantar daca tu te vezi ok in oglinda.
E normal sa iei in greutate dupa ce te-ai infometat, bine ca te-ai trezit la timp si nu ai ajuns ca alea piele si os (cauta pe Youtube Eugenia Cooney).
Exista si pribleme de natura psihologica la tine, deci trebuie sa mergi sa discuti cu un psiholog si sa intelegi ca 42-45 kg sunt putine pentru ORICE inaltime, tu te vezi grasa desi nu esti si nu ai fost.

| Eireann a răspuns:

E absolut normal sa iei in greutate. Corpul tau s-a obisnuit sa functioneze cu foarte putine resurse (as ca a renuntat la a acorda substante
nutritive partilor neesentiale cum ar fi parul, unghiile, unele organe interne). Acum ca mananci 600 corpul consuma tot 300 dar inmagazineaza 300 sub forma de grasime pentru alta data cand o sa aiba nevoie. E mai usor sa numeri calorii decat sa citesti o carte de nutritie si sa gasesti o metoda sanatoasa. Cauta un nutritionist si un psiholog.

| Dandinelle a răspuns:

Trebuie sa ai putina greutate astfel incat corpul tau sa aiba de unde lua energia. daca ce mananci nu e de ajuns si te simti slabita asta inseamna ca trebuie sa mananci mai mult. Daca nu vrei sa te ingrasi tine o dieta ca lumea, dupa ce vorbesti cu un nutritionist. Infometarea nu este o dieta si-ti vatamezi corpul, iar ca sa poti trai, ai nevoie ca si corpul sa-ti fie sanatos nu crezi?