| mihaella00elena a întrebat:

Pareri pro si contra solarului!

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Atat soarele cat si solarul sunt cancerigene! Normal ca vrem sa aratam bine, sa ne bronzam insa trebuie sa folosim creme de protectie in ambele cazuri, sunt creme speciale pentru solar pe care e bine sa le folosim! Am citit multe pe net legat de subiectul asta, pana la urma se pare ca tot solarul ar fi mai indicat deoarece stratul de ozon este mult subtiat, expunerea la soare este mai indelungata pana sa ajungi sa te bronzezi, plus alergiile solare nu prea apar dupa solar! Eu personal am facut alergie solara, se manifesta urat, prin pete de arsuri si eruptii si a aparut doar cand am stat la soare! Este foarte important sa iti cunosti tipul de piele inainte, sa nu exagerezi nici cu soarele si nici cu solarul, ambele in exces pot fi daunatoare! Daca stai la soare, foloseste neaparat creme cu factor de protectie in functie de tipul tau de piele (cu cat e mai deschisa la culoare pielea, cu atat vei avea nevoie de factor mai ridicat). Nici in solar si nici la soare nu e indicat sa stai cu ochii deschisi, poti face cataracta sau cancer la ochi! Exista acei ochelari speciali pentru solar, daca nu vrei totusi sa ii folosesti, nu deschide ochii atata timp cat solarul este in functiune! Sa stii ca si cremele autobronzante sunt cancerigene! Solarul este benefic pentru ca iti curata tenul, pentru cei cu ten gras este bine pentru ca il usuca. Totusi, este bine sa folosesti, dupa solar si dupa statul la soare, creme puternic hidratante deoarece ambele mijloace de bronzare accelereaza procesul de imbatranire al pielii. Incerci sa consumi mai mult antioxidant, te exfoliezi periodic, folosesti creme hidratante si nu exagerezi cu expunerea la UV! Majoritatea nu cunosc limita, stau la solar pana devin portocalii sad e daunator si de prost gust! Riscul de cancer de piele poate fi redus considerabil si daca eviti arsurile de piele, nu sta pana te arzi, incepi treptat si faci pauze de minim o zi intre sedinte. Nu inteleg persoanele care stau 20 de minute in solar laughing Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu se abuzează, sunt pro!
Pa, pa.

| valThina a răspuns:

Sunt de acors cu solarul atata timp cat nu se exagereaza.adica 2 3 min o data la nu stiu cat timp nu cred ca e rau nici pentru piele.sau la o ocazie ceva merge sa te duci.ca pielea sa prinda o nuanta frumoasa dar nu sa arate ca si cum ar fi carbonizata laughing) cum mai sunt unele.da in privinta asat un pc de bronz sunt de acord.da nu mereu sa se apeleze la asta.cum si autobronzantul putina culoare pielii nu vine urat sau inestetic si nici nu va face prea mult rau pielii
dar cel mai bun si sanatos si frumos e bronzul natural :X mai ales sdimineata de la 7 pana pe la 11 si seara dupa ora 4 sunt radiatiile bune happy
deci sunt si pro si contra solarului happy

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Pro pentru ca te bronzeaza si o sa fi secsoasasmug si iti mai pierzi putin timpu, dormind citind o revista. contra caci iti pot aparea infectii pe piele, este cancerigen si nu sunt deloc sanatoase deci radiatile din el.si daca se incalzeste mult prea mult sau are vreo defectiune, poate sa ia foc sau sa explodeze.soarele cred ca este mai bun dar in alta perioada nu chiar intra'sta ca atmosfera este mai putin protejata. :*

| Afdsa a răspuns:

Contra,evident!

| Aliutza a răspuns:

Solarul este cancerigen si da dependenta. Nu cunosc pe nimeni care sa fi mers o singura data la solar. O colega a mers prima data inainte de a merge la mare, "ca sa nu mearga acolo cu pielea alba". Apoi s`a mai dus si la sfarsitul verii, si in toamna, si a facut cateva sedinte si iarna. Desi a facut insolatie de cateva ori si in perioada aia nu putea nici sa poarte sutien (asa de tare o durea spatele), continua sa mearga din cand in cand. Dupa doua sedinte deja i se jupeste pielea. Bronzul e frumos, insa nu merita sa-ti distrugi pielea pentru asta.
Soarele, pe langa faptul ca te bronzeaza natural, favorizeaza si absorbtia de vitamina D, care e foarte importanta, atat pentru oase, cat si pentru sistemul imunitar. Pe langa asta, e mult mai placut sa stai un sfert de zi la soare, decat 2-3-5-7-10-etc minute inchisa in solar.

| Adrian1997 a răspuns:

Pro e doar ca te bronzezi fara sa stai la soare, dar contra sunt multe, cea mai urata e chestia ca e cancerigen, nu sunt sanatoare radiatiile din el, plus ca s-au intamplat cazuri in care a explodat solarul! Deci tot soarele ti l recomand dar doar dupa ora 16 deoarece sunt multe explozii solare in admosfera!

| melisameli13 a răspuns:

Contra