| Andreea1095 a întrebat:

Parul meu e destul de rar si in ultimii 2-3 ani s-a mancat singur.De la nivelul bustului a ajuns undeva pe la umeri.L-am tuns mai scurt in scari dar acum observ ca imi cade mult, daca imi trec odata cu mana prin par raman cu aproape un smoc si mi-e frica sa nu raman fara par.Cunoasteti ceva masti impotriva caderii parului? am mai folosit ulei de ricin,vitamina A,galbenus de ou,ulei de masline, ulei de cocos dar nu stiu cum sa le combin

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Iti recomand sa iei sampon pe baza de cafeina de la Alpecin, ajuta foarte mult la intarirea radacinei si stimularea acesteia. Il gasesti prin farmacii.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minoxidil si nanoxidil sunt cele doua ingrediente care au fost studiate timp de mai multi ani si isi arata eficacitate. Parul devine mult mai des pe durata tratamentului, problema e ca odata oprit si efectul minune incepe sa dispara in cateva luni. Totusi mi se pare un compromise de luat in calcul cand te confrunti cu o problema foarte grava, dar in paralel sa-ti ajuti parul si cu alte solutii.
Poti sa citesti un review aici : http://www.testaholic.ro/......ctioneaza/

Este normal sa iti cada pana la 100 de fire de par pe zi.
Lipsa zincului, calciului si a magneziului pot favoriza caderea parului - ai putea sa-ti faci analizele sa vezi cum stai cu vitaminele si mineralele.
Ai putea sa iei suplimente precum : drojdie de bere 100% pura ( sa faci o cura de 4 luni ), Doppelherz Aktiv Par Forte sau Doppelherz® aktiv Substante vitale pentru par + Zinc + extract de mei
http://www.doppelherz.ro/......forte.html
http://www.doppelherz.ro/......e-mei.html

MASTI :
Foloseste uleiuri calde pentru masarea scalpului. Umezeste parul, aplica uleiul pe scalp si maseaza scalpul cu buricele degetelor timp de 5 minute, dupa aplica uleiul pe toata lungimea parului sau o masca facuta de tine pe care o aplici si la radacina, acopera parul cu o punga/casca de dus/folie alimentara si stai asa minim o ora. Daca nu ai aplicat ou poti sa stai cu uleiul in par si 12-24 de ore.

Poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline, seminte de in, seminte de struguri, jojoba, argan
https://www.bioportal.ro/......it-p12867/

Poti sa iti aplici o data sau de doua ori pe saptamana o masca cu galbenus de ou. Important e sa incluzi mastile in rutina de ingrijire a parului tau, daca le aplici rar nu o sa vezi rezultate spectaculoase. In functie de lungimea si desimea parului tau bate 2-4 galbenusuri de ou in care adaugi ce uleiuri ai. Mie imi place sa aplic ulei de ricin si sa stau cam 5-6 ore cu masca asta in par. Daca ai mai multe uleiuri in casa ( nu esentiale! ) poti sa aplici cate o lingurita sau lingura din fiecare.

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ), citeste niste review-uri despre el inainte sa-l cumperi : http://beautybyjules.ro/......novophane/

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Poti sa folosesti tratamentul asta pana ti se normalizeaza caderea parului si dupa sa introduci samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol Niacinamide, Tocopherol si Lecithin.
O data pe saptamana te speli cu samponul ACM si la celelalte spalari poti sa folosesti samponul Balea - asta dupa ce nu iti mai cade mult par.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Incearca sa nu te stresezi ( stresul favorizeaza caderea parului ), sa ai o alimentatie cat mai echilibrata ( mananca multe fructe, legume, seminte si nuci ( crude nu prajite ) Alimentatia o sa te ajute la impiedicarea caderii parului dar si la cresterea lui :
- Protein : branza, pui, linte, fasole, oua
https://environ390.files.wordpress.com/......-17-pm.png
- avocado, morcov, mere, banana( contine magneziu si zinc ), ardei, fructe si legume de sezon etc.
- nuci braziliene/simple, migdale ( contin biotina, vitamina B, acizi grasi – consuma 10-20 de migdale crude pe zi ), fistic, alune de padure - (minim 10 bucati din fiecare pe zi )
- seminte de : in macinate, floarea soarelui, dovleac (contin vitaminele B1, B2, B3, B4, B5 si B6 ), susan
- cocos - gasesti pudra de cocos de la Cocomi pe care o poti manca simpla sau poti sa-ti cumperi nuca de cocos din supermarket ( atunci cand o agiti trebuie sa se auda ca are un continut mare de apa de cocos, daca ti se pare ca nu are mult lichid nu o lua pentru ca sunt mari sanse sa fie stricata/mult prea veche - nuca de cocos se strica in lipsa lichidului si isi schimba gustul )
Pudra de cocos o gasesti in plafar la pretul de 18-20 lei, poti sa iei 1-3 linguri pe zi :
https://www.biofach.de/......ge/9810222
- cartofi dulci copti ( cand sunt copti le creste procentul de vitamina C )
- consuma cat mai multe salate cu putina zeama de lamaie - poti sa adaugi marar si patrunjel ( patrunjelul are o cantitate mare de vitamina C, la fel si mararul ) tocat fin in salate - mie imi place sa le adaug in salata de castravete.
- Germenii de grau contin o cantitate mare de magneziu, zinc si protein
- http://dieta.romedic.ro/aliment/germeni-de-grau
- Bea 2-3 litrii de apa pe zi

Ai putea sa iti schimbi si peria de par cu una de la tangle teezer ca sa iti descurci parul mai usor si sa nu risti sa-ti rupi si alte fire. Mi se pare ca este o diferenta enorma intre peria asta si cele obisnuite, salveaza multe fire de par.
http://www.aoro.ro/tangle-teezer/thick-curly-perie-de-par/
http://www.aoro.ro/tangle-teezer/the-original-perie-de-par/
Eu o am pe cea originala si sunt foarte multumita de ea, inainte ma trageam de par in ultimul hal ca sa-l descurc chiar daca incepeam de la varfuri spre radacina.

Evita folosirea produselor de styling, atunci cand iti speli parul foloseste doar buricele degetelor executand miscari blande, nu-ti freca parul in timp ce il speli, cand il usuci nu il freca - preseaza-l usor in prosop, incepe mereu perierea parului de la varfuri spre radacina ca sa eviti incurcarea parului si ruperea lui. Daca ai matreata trateaz-o pentru ca ea favorizeaza caderea parului.

2 răspunsuri:
| ElenaLoly a răspuns:

Cumperi de la farmacie recupar.