| venusdoom a întrebat:

Pentru păr gras, deteriorat la vârfuri şi care se electrizează des a folosit cineva produse naturiste şi care au funcţionatconfused Dacă da, care sunt acele produsebig grin?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca este deteriorat la varfuri atunci ar trebui taiate[varfurile] si poti folosi produse pentru ingrijirea parului de la kallos

| monutza90 a răspuns:

In primul rand daca ai parul gras nu te spala decat la 3-4 zile.Stiu ca vei spune dar cum sa stau asa insa cu cat te speli mai des cu atat se ingrasa mai repede.
Eu sunt de parere ca nici cele mai bune produse naturiste nu dau rezultate mai mari ca cele de la mama natura happy
Electrizarea parului:este de ajuns sa combini o lingura de miere de albine cu un litru de apa. Dupa ce te-ai spalat cu sampon, aplica pe par apa combinata cu mierea, asteapta cateva minute, apoi clateste daca este cazul. Obisnuieste-te sa folosesti aceasta masca de fiecare data cand te speli pe cap si vei scapa de electrizarea parului.
Unele persoane aleg sa isi clateasca parul dupa ce au folosit masca, iar altele considera ca nu este nevoie. Experimenteaza si alege varianta care ti se pare cea mai potrivita pentru parul tau.
Ai grija totusi sa nu cresti cantitatea de miere (sau sa o scazi pe cea de apa), in special daca preferi sa nu iti mai clatesti parul, deoarece ar putea ramane cu un aspect lipicios sau aspru.
Pentru parul gras spala-te cu un sampon de urzica gasesti la farmacie.
Alta masca este asta:
Amesteca o ceasca de iaurt cu un ou intreg. Dupa ce te speli normal pe par, aplica masca si pastreaz-o timp de 15 minute. Clateste bine parul. Incearca sa folosesti masca cel putin o data pe saptamana si vei observa ca parul tau nu se va mai ingrasa atat de repede.
sau
Mai poti incerca sa pasezi 1 mar in blender si sa il amesteci cu 2 linguri de otet de mere si 2 linguri de suc de lamaie. Aplica amestecul pe par pentru 30 de minute, apoi spala-ti parul cu sampon.
Masca pentru par degradat
Amesteca 2 linguri de miere cu ulei de ricin, 1 galbenus de ou, o lingura de rom si 1 fiola de vitamina A sau vitamina D. Aplica masca la radacini si distribuie apoi pe toata lungimea parului, pana la varfuri. Acopera-ti capul cu folie de plastic si asteapta 2 ore, dupa care iti poti spala parul normal.
Mult succes! Mai poti cauta si pe internet daca vrei masti naturale pentru par :*

| monica9595 a răspuns:

Am cautat si eu chiar acum cateva ore pe net niste trucuri pentru par gras. Poti sa-ti prepari singura samponul : Şampon pentru păr gras
Ai nevoie de:
50 ml de săpun din uleiuri vegetale
sucul de la o lămâie
1 linguriţă cu miere de albine

Mod de preparare:
Amestecă ingredientele şi foloseşte amestecul ca orice alt şampon. Trebuie folosit în maxim 7 zile, păstrat la rece.
O sa incerc si eu maine sper sa-mi fie de folos :p pup

| venusdoom explică (pentru monica9595):

Mult noroc cu experimentulbig grin. Deşi mă gândesc, că o sa fie cam greu de aplicat compozitiathinking