| superpissy40 a întrebat:

Peste o saptamana plec la mare si mama nu ma lasa sa ma epilez.Am par pe picioare, pe burta si pe maini si nu ma lasa deloc.Am tot vorbit cu ea si tot nu ma intelege si nu pot sa ma duc singura la un salon sau sa ma epilez singura ca apoi tipa la mine rau.Ce pot face? Totusi sunt fata si trebuie sa ma epilez.Si mai e o problema: eu sunt putin plinuta(am picioarele putin grase ca sa zic asa, am un pic de burta).Ce costum de plaja ar trebui sa imi iau ca sa nu par asa plinuta?

18 răspunsuri:
| GreenSky a răspuns:

Poate ar trebui sa asculti sfatul ei pana vei avea varsta potrivita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GreenSky):

Varsta potrivita? nu inteleg mai exact care este varsta potrivita pentru epilare. Nu exista o varsta de la care poti incepe sa ai grija de fizicul tau. Ca incepi epilarea mai devreme sau mai tarziu, nu conteaza la ce distanta se afla linia de start, vei continua asa pentru tot restul vietii sau faci IPL, ca sa reduci din datile consumate pe epilare, durere si durere de bani.
superpissy, discuta cu mamica ta si explica-i ca esti adolescenta, vrei sa te ingrijesti, ai putea sa te apuci de un sport, desi la varsta asta e ceva acceptabil atata timp cat nu te apropii de obezitate.

| GreenSky a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar la 14 ani cred ca are padure pe picioare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GreenSky):

Intr-adevar nu prea stii anatomie. Nu exista o singura varsta pentru toti de la care incepe totul. Nu toate fetele au padure deodata imediat cum au atins varsta de 14 ani. Intreaba fetele la ce varsta le-au venit menstruatia, daca mai tin minte cand puful a fost inlocuit cu padure, ai sa vezi ca nu toate au inceput sa treaca prin pubertate de la 14 ani, ci chiar mai devreme.

| PedoBarbie a răspuns:

Pe burtă nu pricep de ce ai păr de epilat, pe mâini nu cred că contează, dar pe picioare da. Eu zic să te epilezi fără să ştie ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti grasa ("plinuta" cum zici tu) la 14 ani?! uau.

| superpissy40 explică (pentru anonim_4396):

Am in jur de 53-54 de kg si 1.60 m.

| anonim_4396 a răspuns (pentru superpissy40):

Despre asta vorbeam... omenirea se duce incet, incet pe ****.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti explic in cel mai simplu mod ca sa intelegi cum sta treaba cu pubertatea si tu imi dai un raspuns cretin. Sunt destul de in varsta incat sa pun la fund impresiile astea, inclusiv aerele tale de copil necopt la minte. Daca nici cu frumosul nu se poate mentine o intelegere buna, evident ca esti o alta cauza pierduta care are impresia ca alti straini sunt pe site sa te impresioneze pe tine, un copil care inca il sterg parintii la fund si ii dau sa manance.

| RandyMarsh a răspuns:

Buna!
Incearca sa o convingi sa te lase doar pe picioare.Doar acolo este nevoie.

| ShadeAdda a răspuns:

Sa vedem...
Pe brate sa NU TE EPILEZI NICIODATA, ca dupa iti creste firul de par foarte gros acolo si nu mai scapi de el. Parul de pe brate e ca un puf. De la o anumita varsta incepe sa se rareasca singur daca nu-l rupi de la radacina.
Parul de pe burta... OK, asta e un caz rar intalnit. Si eu am, dar e foarte mic si nu l-as epila, deoarece ar fi la fel ca-n cazul bratelor.
Insa... parul de pe picioare! Chiar daca ai 14 ani TREBUIE SA TE EPILEZI ACOLO! (eu am inceput de la 12 ani, so what?! Cand e timpul, e timpul!). Nu conteaza ce faci, dar trebuie sa o convingi pe mama ta sa te lase sa te epilezi doar pe picioare, ca acolo e neaparat sa nu ai par. Desi la 14 parul nu e chiar atat de viguros daca nu te-ai mai epilat acolo inainte, trebuie sa incepi la un moment dat, si acum e momentul acela.
Chiar daca tipa la tine, chiar daca face scandal, chiar daca te pedepseste, nu poate sa te lase sa te duci la mare cu par pe picioare, wtf! In primul rand nu e igienic, in al doilea rand multe persoane care te vor vedea nu vor avea o parere prea "draguta" atunci cand vor vedea picioarele, in al treilea rand, cel mai important, NU VEI FI TU IN LARGUL TAU. Si iti sugerez sa nu te epilezi cu lama, ci fie cu ceara (desi doare...) sau cu depilator, deoarece acestea doua smulg firul de la radacina si dureaza mai mult pana creste firul la loc. Desi depilatorul ciupeste (va trebui sa strangi din dinti la inceput, dar dupa vreo 2 ani nu mai simti mai nimic) si trebuie sa stii sa-l manuiesti, e cel mai practic, dupa parerea mea.
Iar legat de costumul de baie, iti sugerez un costum de baie dintr-o piesa (Body), deoarece acesta mai si subtiaza si arata bine mai pe oricine. Ascunde formele in plus abdominale. Cauta la House of Art mai ales. Am vazut acolo niste modele de costum intreg care mi-au facut cu ochiul - si la preturi rezonabile! In jur de 50 de lei. Cel putin asa era in iulie.
Uite cateva modele (apropo, nu alege culori pastelate, gen roz, bleu, verde deschis. Alege gen negru, albastru inchis, rosu inchis, verde inchis, etc - culorile inchise subtiaza!):
http://www.bonprixro.eu/......or-926907/
http://www.bonprixro.eu/......or-926866/
http://www.bonprixro.eu/......or-935769/
http://www.bonprixro.eu/......ou-926884/
(IGNORA preturile, sunt exagerate. Am dat aceste modele ca exemplu. Cel mai bine e sa te duci la magazin si sa le probezi la fata locului).

| AnneღU a răspuns:

In legatura cu costumul de plaja ti-as recomanda unul de genul http://emilly.ro/......ess431.jpg

| ElleAhx a răspuns:

Mai ce pot spune. la 14 ani nu esti chiar asa de mica sa te epilezi. spune-i mamei tale ca e chiar gretos sa fii fata si sa-ti atarne pletele pe picioare.
Cat despre faptul ca esti cam "plinuta", ar fi trebuit sa te gandesti la asta de la inceputul verii si sa mai dai jos din kilograme.

| enonimox a răspuns:

Du-te la cosmetica fara ca ea sa stie

| Roxxanne a răspuns:

Hm. la 14 ani ar fi normal sa te lase sa te epilezi, esti o domnisoaratongue. mai incearca sa o convingi.