| lonely a întrebat:

Poate si mie sa-mi spuna cineva cum sa fac ca sa-mi fac parul sa creasca in cativa pasi simpli, va rog frms, mersi

Răspuns Câştigător
| Vovy a răspuns:

Un regim alimentar echilibrat si plin de vitamine

Vitaminele A (faina de grau, malai, ardei gras, ceapa verde, morcov, spanac, rosii, caise, prune uscate, galbenus de ou, ficat, lapte si produse lactate), vitamina B (drojdie de bere, carne, peste, oua, lapte, stridii, fasole uscata, portocale, germeni de grau, paine si cereale, unt de arahide) vitamina C (majoritatea legumelor si fructelor – lamai, portocale, kiwi etc) si vitamina E (uleiurile vegetale de floarea soarelui, porumb, soia si masline, nuci, seminte de floarea soarelui, germeni de grau, cereale integrale, carne de peste, ulei de arahide si legume frunzoase verzi) sunt esentiale in ceea ce priveste cresterea parului.

De asemenea, alimentele bogate in fier si zinc stimuleaza cresterea unor suvite frumoase si sanatoase. Proteinele au si ele un rol foarte important in acest sens, iar daca esti vegetariana, te poti orienta catre stafide, spanac, fasole, iaurt sau soia.

Poti lua si cateva suplimente alimentare, insa nu trebuie sa exagerezi.

Taie-i varfurile periodic

Scapa de varfurile despicate si inestetice – acest lucru va face parul sa creasca mai repede si mai frumos. Asadar, gaseste-ti un stilist de incredere care sa stie ce inseamna tunderea varfurilor (nu jumatate de par) si viziteaza-l macar o data la doua luni.

Stimuleaza scalpul

O circulatie a sangelui buna in zona capului, face parul sa creasca mai repede. Poti face acest lucru zilnic, masand pielea capului asa cum faci cu oricare parte a corpului. Daca nu ai timp sa faci acest lucru, incearca sa-l faci macar atunci cand samponezi parul.

Fa miscare

Stresul, nervii si supararile adunate zilnic incetinesc considerabil cresterea parului. Poti scapa de stres daca faci miscare. Daca nu ai chef sa iesi si sa dai o tura in jurul blocului sau sa te duci la sala de fitness, poti face cateva exervicii in casa (abdomene, genoflexiuni sau saritul coardei). Acest lucru nu iti va oferi doar un par mai lung, ci si o sanatate mai buna.

Trateaza parul cu grija

Spala-l periodic si aplica-i balsam dupa fiecare spalare (evita sa aplici balsam la radacini pentru ca se va ingrasa mai repede decat de obicei). In comert se gasesc acum tot felul de tratamente si uleiuri care iti pot stimula parul. Daca ai mai multa incredere in produsele naturale, iti poti face chiar acasa o masca pe baza de ulei de masline – amesteca 10 linguri de ulei de masline cu un galbenus de ou si o lingurita de ulei de ricin, amesteca si aplica pasta formata pe par. Dupa 30 de minute indeparteaza masca si spala bine parul (cel mai probabil va fi nevoie de doua samponari). Masca nu este indicata persoanelor cu parul care are tendinte de ingrasare.

5 răspunsuri:
| onlyketoops a răspuns:

Pai de fiecare data cand te speli pe cap floseste un balsam. Dupa ce l-ai aplicat da-ti cu ulei de masline si ulei de ricin.Un alt lucru de stiut este sa-ti tai varfurile in fiecare luna si daca vrei sa-ti creasca parul mai repede impleteste-l in 2 cozi si stai cu el asa cat mai mult timp (poti dormi cu el asa). Bafta!

| IulianaRC a răspuns:

Buna.inceraca uleiul de ricin este foarte bun.m-ai stiam ca daca tii parul strans creste ai repede.

| TheUnikBiby a răspuns:

Poti taia putin din varfuri atunci cand luna de pe cer e in crestere, stiu ca pare o prostie dar chiar merge

si mai sunt si niste solutii speciale pentru asta

| Dariuz a răspuns:

Unde sa creasca?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu ulei de ricin.Dar nu te astepta ca meine sa iti creasca 5 cm.Trebuie sa urmezi tratamentul cel putin o lunahappy