| ShikariLorri a întrebat:

Pori dilatati! Cum scapi de ei? Va rooog!

2 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Tratamentele naturale zic unii ca ar fi bune dar eu unu nu prea cred in asa ceva. Cremele pe baza de retinoizi sunt cele mai bune dar si cele mai agresive si oricum trebuie folosite mult timp minim 5 6 luni poate chiar un an. Retin a sau Isotrexin - dar ai grija ca te ppoti arde sau alege cu pete pigmentate pe fata in sez cald primavara vara. Te dai numai seara o data la 2 sau 3 seri intr-un strat subtire si dupa aia o data pe zi dar dupa 3 4 5 saptamana dupa cum iti reactioneaza tenul. Si dimineata primavara vara te dai cu creme pentru protectie solara Uriage Fluid cu facut de protectie 40 50 depinde.
Poti incerca ceva mai putin agresiv Glyco A de la Isispharma 30 ROn dar nu stiu cat de buna e.
Sau daca ai bani in sez rece toamna iarna poti face niste peelinguri cu acizi de fructe dar sunt cam scumpe si trebuie sa faci mai multe sedinte.
Bafta!

| shalalalala a răspuns:

Buna happy Da-te cu lamaie pe fata big grin lamaia are efect astringent (strange porii) da'te de cat mai multe ori pe zi, si daca e iti poti face diferite masti cu ingrediente din bucatarie precum: ulei de masline, albus de ou, zahar, etc. Gasesti pe net, cauta si o sa fii uimita, in principiu sucul de lamaie este bun, dar in amestec cu alte ingrediente este si mai bun big grin

uite exemple de masti :

- Impotriva porilor dilatati ajuta o masca din 3 linguri de faina de grau si 3 linguri de iaurt. Se mesteca bine si se aplica pe fata si decolteu. Dupa vreo 25 de minute, cand masca s-a uscat, se indeparteaza cu apa calda.

- Tratamentul cu varza acra este si el eficient. Se iau 200 ml zeama de varza, se incalzesc si se imbiba un tifon in zeama. Se aplica frunza de varza acra cruda pe fata si se acopera cu tifonul. Se lasa 20 de minute sa actioneze, se clateste cu apa calduta.

bafta! :*