| oceanoflove a întrebat:

Vreo crema sau solutie pentru pori dilatati?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici sfaturi si retete naturiste, impotriva porilor dilatati:

https://ioanacosmetice.ro/cum-sa-micsorezi-porii-dilatati-mod-natural/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand sa folosești o rutina cu produse de la Revox care le găsești în sephora. O sticluță e 30 de lei și au preconcepute mai multe serumuri foarte ok. Pe mine mau salvat de tenul gras și acneic iar pe mama mea de riduri și de pori dilatați. Dacă respecți rutina pe care o vei găsi în cutie pe un bilețel vei scăpa destul de repede dar va trebui sa o respecți și după pentru a menține rezultatul. Poți întreba în magazin pentru mai multe informații sau pe siteul cel or de la sephora vei găsii toate informațiile necesare. Trebuie doar sa ai un pic da răbdare sa citești descrierile.

| dyermaker a răspuns:

Porii dilatați pot fi dificil de tratat.
Cu toate acestea, există câțiva pași pe care îi puteți face pentru a îmbunătăți aspectul porilor.
Iată câteva sugestii:
Curățați-vă pielea în mod regulat: este important să vă mențineți pielea curată pentru a elimina excesul de ulei și resturile care vă pot înfunda porii și îi pot face să pară mai mari. Utilizați un produs de curățare delicat și apă călduță pentru a vă curăța pielea de două ori pe zi. Evitați să folosiți săpunuri dure sau să vă frecați pielea prea tare, deoarece acest lucru vă poate irita pielea și vă poate înrăutăți porii.
Folosiți un produs de minimizare a porilor: Există multe produse de îngrijire a pielii pe piață care pretind că reduc la minimum aspectul porilor. Căutați produse care conțin ingrediente precum acidul salicilic, acidul glicolic sau retinolul, care vă pot ajuta la exfolierea pielii și la desfundarea porilor. Puteți încerca, de asemenea, să utilizați un ser de minimizare a porilor sau o mască de argilă pentru a ajuta la reducerea aspectului porilor.
Evitați să utilizați creme hidratante grele și grase: Cremele hidratante grele și grase vă pot înfunda porii și îi pot face să pară mai mari. În schimb, optează pentru o cremă hidratantă ușoară, fără ulei, care nu îți va îngreuna pielea.
Exfoliați-vă pielea în mod regulat: exfolierea regulată poate ajuta la îndepărtarea celulelor moarte ale pielii și la desfundarea porilor, făcându-le să pară mai mici. Puteți folosi un exfoliant fizic, cum ar fi un scrub, sau un exfoliant chimic, cum ar fi un produs cu acid alfa-hidroxi (AHA) sau acid beta-hidroxi (BHA). Asigurați-vă că utilizați delicat produse de exfoliere și nu exagerați, deoarece exfolierea excesivă vă poate deteriora pielea.
Luați în considerare utilizarea unui produs de strângere a porilor: unele produse de îngrijire a pielii, cum ar fi tonerele sau astringentele, conțin ingrediente care vă pot ajuta să strângeți porii și să-i facă să pară mai mici. Puteți încerca să utilizați unul dintre aceste produse după curățarea pielii pentru a minimiza aspectul porilor.
În general, este important să fii blând cu pielea și să eviți să folosești produse dure care îți pot irita sau deteriora pielea. Dacă nu sunteți sigur ce produse de îngrijire a pielii sunt potrivite pentru dvs., luați în considerare consultarea cu un dermatolog sau un specialist în îngrijirea pielii. Ele vă pot ajuta să creați o rutină de îngrijire a pielii care este adaptată tipului și preocupărilor dvs. de piele.