| georgeta_marinescu a întrebat:

Port tocuri mai tot timpul, ma poate afecta chestia asta?

Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Si eu port tocuri mai mereu si toti doctorii spun ca nu ar fi atat de sanatos, dar ce conteaza daca arat senzational?!:-))
Reumatism, osteoporoza si alte boli, oricum le faci dupa o anumita varsta, asa ca, daca nu faci jogging in pantofi cu toc si nu te duci la piata incaltata cu sandale cu toc de 12, cred ca e ok;-))

11 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pai o sa apara dupa un anumit timp varice, dureri de solduri, coloana se stramba, si nu mai stiu. Dar si daca nu porti tocuri coloana se modifica, bazinul te doare pentru ca apar modificari hormonale si varice apar oricum daca stam prea mult in picioare sau daca stam prea mult picior peste picior.

| Dara a răspuns:

@assiris- aceasta e doar parerea mea, nu impun nimanui sa faca ceea ce fac eu!
De altfel, sa stii ca nu fumez, nu beau, mananc destul de sanatos, nu am tendinte suicidale si cu siguranta nu as recomanda cuiva care are probleme cu ...coloana,sa spunem, sau orice alta problema, sa poarte tocuri!

carla
| carla a răspuns:

S-ar parea ca da. Incearca pantofi si sandale cu talpa ortopedica.

assiris
| assiris a răspuns:

"dar ce conteaza daca arat senzational?!:-))". Senzationalul trece si perioada de chin de dupa e mai grea si mai lunga. Si ma intreb ca si in cazul fumatului in care oamenii spun ca odata si odata tot vor muri - daca stii ca oricum mori, pentru ce oare te-ai mai nascut?

| MihaiA a răspuns:

te poate afecta daca esti baiat laughing hehehehehehe rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da cred ca te poate afecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iti va modifica, conformatia piciorului care va avea si consecinte pe termen lunc cind vor aparea durerile reumatice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul adolescentelor e mai grava treaba – purtatul tocurilor poate deforma dezvoltarea osoasa si chiar organele reproducatoare. Pentru restul femeilor, purtatul de tocuri foarte inalte (de la 6 cm in sus) poate fi nociv sau cel putin neplacut (dureri de picioare, unghii crescute in carne, picioare umflate, etc), mai ales cand vorbim de tocuri purtate zilnic.

| cristina_dulan a răspuns:

Este posibil sa iti deformezi coloana, plus ca, daca porti tocurile inalte, ti se umfla picioarele si nu stiu cate e de sanatos sa ai picioarele umflate zi de zi...