| krkran a întrebat:

Pot sa folosesc masca de puncte negre daca am acnee? Daca da, ce recomandati?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Acneea este cauzata de puncte negre!
Punctele negre apar din cauza transpiratiei fetei si a amestecului cu impuritatile si praful din aer, de la orele de sport, de pe starda, care se depun in porii pielii. Odata porii tenului astupati de aceste impuritati devin pori negri, care nu mai permite pielii sa respire in voie si atunci se inflameaza, facand posibila aparitia bubelor pe fata ( adica a acneei, cosurile).
Dupa cum vezi o fata nespalata si neingrijita zilnic, poate duce la formarea de puncte negre si la cosuri.
O curatare zilnica a fetei, poata pastra un ten frumos, sanatos, fara puncte negre si acnee.

O masca pentru puncte negre este binevenita, fiindca curata tenul in profunzime, dar spalarea fetei cu apa calda si sapun (preferabil Dove sau de bebelusi, fiindca are un PH mai bland), este obligatorie dimineata si seara, si musai dupa ce faci sport, tocmai pentru a elimina depunerile de praf si impuritatii in porii pielii, astuparea lor si aparitia acneei.