| Andrei199114 a întrebat:

Pot scapa de burta doar din dieta?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, dacă începi să mănânci ceva mai puțin, adică să te ții în caloriile alea pentru „dietă", deja în câteva zile o să vezi că nu mai ai burta așa umflată

| RAY a răspuns:

Da,de fapt ai multe sanse decat daca faci doar sport, dar trebuie deficit caloric

| Cosmin86 a răspuns:

Dar sunt si cele mai ineficiente, mein fuhrer!

| Frank51 a răspuns:

Normal ca poti. Restrictionezi numarul de calorii ca sa fie sub rata ta metabolica de baza. Spre exemplu daca ai rmb 2000kcal, mananci 1700. Important este sa stii exact ce mananci si cate calorii, altfel este cam greu. Daca totusi reusesti sa te mentii la 1700, slabesti 1.3kg de grasime pe luna dupa calculul: 300*7=2100*4=8400kcal.

Nu inteleg de ce se baga unii care habar n-au de domeniul asta, ca sa induca lumea in eroare asa aiurea.

| alina2k18 a răspuns:

Da, grasimea viscerala doar asa se duce. Pentru tonifiere si obtinerea unui abdomen tare dupa ce dai jos burticica : foarte multe exercitii fizice.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Categoric nu, trebuie sa faci si sport.

| Goddessss a răspuns:

Da poți, dar sportul e extrem de important.
Și eu am fost la nutritionist(nu pentru că am fost grasa, ci pentru că am vrut să îmi schimb planul de mâncare) și pe lângă alimentație trebuie și sport.
Da, poți sa slăbești fără sport, dar slăbești într-un mod nesănătos!
Bafta!

| Arahide40 a răspuns:

Ai putea, dupa ce termini dieta vei avea din nou burta. Daca nu faci sport o sa scapi de burta dar vei avea un abdomen plat fara definire. nu prea frumos. Schimba-ti stilul de viata, lasa dietele ca nu sunt bune de nimic. dietele sunt bune cand vrei sa fii intr-o forma buna pentru un concurs de exemplu, nu pentru slabit.
Fa sport, mananca putini carbohidrati si mai multe proteine, fii intr-un deficit caloric adica sa mananci mai putin decat consumi cu 200-300 calorii. Poti face exercitii acasa, 20-30 de minute pe zi si sa mergi mult, sa alergi. Daca faci sport si dupa stai jos toata ziua iti dai seama ca nu scapi de ea.
Uite un sfat, incearca sa iti sugi putin burta si stai cu ea asa tot timpul, corpul se va obisnui si dupa un timp nu o sa mai trebuisca sa te gandesti la asta

| ICristii a răspuns:

Dieta va ajuta la scaderea greutatii cu siguranta. Depinde si ce dieta. Insa este cat se poate de recomandat sa faci si sport pentru a defini abdomenul.