| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la fatetele acelea pentru dinti care sunt la moda acum, se pot face mai mari decât dinții? Adică eu am dinții albi și drepți, dar sunt prea mici și nu prea se văd atunci când zâmbesc. Și cam cât ar tine acestea?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Se pot face un pic mai mari, dar nu cu mult, sunt anumite tehnici care mai taie din excesul din gingie (ce-am văzut prin documentare) și lasă impresia de dinți alungiți. Fațetele sunt realizate din mai multe materiale, de aici variază și prețul, problema e că dinții sunt piliți extrem de tare și e un proces ireversibil. Durata de viață este între 10-15 ani (pentru cele din ceramică din ce îmi amintesc) și după aceasă perioadă trebuie să le schimbi, asta întâmplându-se toată viața. Eu nu cred că merită investiția atât timp cât dinții tăi sunt sănătoși și au un aspect plăcut. Sănătate multă!