| Simona2000 a întrebat:

Sall! Am si eu o intrebare: Vreau sa imi fac suvite/varfuri colorate cu hartie crepoata si nu stiu cum. Imi spune cineva pls...
P.S: Ce culoare mi-ar sta bine? Poate va ajuta poza asta:
https://www.facebook.com/....../photo.php

Răspuns Câştigător
| BlueCake a răspuns:

Bună. Ți-ar sta bine cu șuvițe blonde sau roz sau verzi. De fapt, alege ce culoare dorești.
Păi, tai hârtia creponatã de culoarea dorită în mai multe fâșii, le pui într-un vas de unică folosințã și torni apă caldă peste ele. Amesteci cu o lingură pentru a se colora mai repede apa și lași așa cam 15-20 de minute. După aceea, iei mănuși și îți colorezi șuvițele. happy
Dacă vrei o culoare mai intensă, pune mai puținã apă și mai muote bucăți de hârtie.

Altă metodă ar fi:
1.)iei o fâșie de hârtie, cam de mărimea șuviței pe care vrei să o colorezi, și o uzi
2.)o înfãșori în jurul șuviței
3.)aștepți să se usuce
4.)repeți procedeul dacă dorești o culoare mai intensă
Sper că te-am ajutat. happy

1 răspuns:
| AlissBrie a răspuns:

Buna.Eu zic ca un violet inchis ti s-ar potrivi.
Ca sa iti faci suvite cu hartia creponata trebuie sa o uzi, dupa care invarti dupa suvita de par ce o vei prinde apoi in stil coculet.Repeti procesul pana cand obtii numarul dorit de suvite.
Culoarea se va lua de la prima spalare. Daca vrei sa nu te murdaresti in timp ce uzi si aplici pe suvite hartia, iti recomand sa folosesti niste manusi cirurgicale.Bafta!:*