| ЛенаА a întrebat:

Sall...puteti sa imi spuneti cum pot scapa de punctele negre...

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Iti spun ce fac eu ca sa scap de ele:
In fiecare seara imi curat fata cu garnier pure 3 in 1 apoi in zona in care am puncte negre le mai curat si cu garniere pure active.
Apoi de 2 ori pe saptamana scot punctele negre cu plasturi speciali( ii gasesti la hipermarket sau la farmacie si sunt 10 lei), mai intai pun intr-o oala sa fiarba apa apoi imi pun fata peste oala si imi acopar capul cu un prosop pentu a nu permite aburilor sa "iasa" si stau cam intre 3 si 5 minute apoi imi aplic palsturii pe zonele in care am nevoie, ii tin cam 20 de minute apoi ii dau jos si o sa vezi ca s-au scos aproape toate punctele negre; apoi dezinfectez zona de unde am scos punctele cu putin spirt si imi aplic o crema antiseptica pentu a impiedica punctele sa se formeze la loc si cam asta e.

| happyendings a răspuns:

Poti face un scrub natural din 2-3 lingurite de malai, un galbenus si cateva picaturi de lamaie.te freci cu pasta obtinuta pe fata o data pe saptamana mai mult timp si vei observa diferenta.Produsele naturiste always are better.winking

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Buna...incerarca sa faci asta. Iei putin ulei de masline pe degete si de ungi pe fata dupa care iei asa cu mana umeda de la ulei si iei bicarbonat de sodiu si te freci pe fata cateva minute(1 saptamana in fiecare seara) ATENTIE! sa aveti grija sa nu dati cu bicarbonat de sodiu pe la ochi.

| faramatania a răspuns:

Primul pas pe care trebuie sa il faci atunci cand incepi curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbe apa cu musetel (are efecte antiseptice) si pune-te deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii îţi vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarci porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolezi pe aratator un tifon cu care freci tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie frecat excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si poţi risca sa îţi produci singură rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun poţi freca tenul si cu malai.

De asemenea se poate prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic. Poţi pastra lotiunea in sticle bine inchise la loc racoros si intunecos, dar ai grija sa nu o pastezi mai mult de o saptamana. Cantitatea de alcool folosita nu trebuie sa fie prea mare caci usuca tenul. Acest tratament nu trebuie aplicat mai des decat o data pe saptamana. La final, pentru inchiderea porilor, foloseşte o masca din lamaie si iaurt.

Gelurile abrazive, mastile pe baza de argila alba sau lotiunile tonice sunt totodata extrem de benefice in combaterea acestor probleme.

Tratamentele faciale ce constau in aplicarea direct pe fata a unor fructe si legume proaspete sau preparate ale acestora (sucuri, decocturi etc.) se pot dovedi foarte utile. De exemplu, poţi folosi:
Lotiunile cu suc de castraveti. Pentru prepararea lor ai nevoie de cativa castraveti mari si alcool rafinat. Castravetii se curata de coaja si se storc bine, dupa care sucul obtinut este filtrat printr-o sita sau tifon si se adauga la urma alcoolul (200-250 ml). Lotiunea se lasa o zi in repaus si se depune un sediment. Acesta nu se foloseste, se preia doar sucul. Se pastreaza lotiune finala in sticle bine inchise la loc racoros si ferite de soare. Poţi aplica in fiecare seara aceasta lotiune, dupa o curatare atenta si blanda a tenului.

In cazul in care tenul nu este uscat mai poţi apela la un masaj delicat al tenului cu suc de lamaie proaspat inainte de culcare, fara sa clateşti. Solutia cu pricina va avea timp toata noaptea sa actioneze. Dimineata clateşte fata cu apa rece din abundenta.

Un alt tratament bazat pe sucul de lamaie se dovedeste a fi foarte bun. Se amesteca o lingura de suc de lamaie cu o lingurita de lapte crud.

In farmacii se gasesc produse cosmetice cu rol abraziv care inchid porii si elimina punctele negre. Plasturii pentru inlaturarea punctelor s-au dovedit a fi eficienti dupa mai multe aplicari.

Cremele cu AHA si BHA inchid porii si previn reaparitia punctelor negre. Aplicate strict in zonele cu probleme si asociate cu o crema hidratanta (care sa fie "non- oil") aceste creme dau rezultate foarte bune.

| vanessa001 a răspuns:

Uite ce fac eu:
-pun intr-o oala apa la fiert pana iese aburi dupa care o pun pe masa si stau deasupra ei 10 minute cu un prosop in cap.
-dupa ma dau cu o crema pe fata si imi frec fata usor cu un prosop un pic mai aspru. dupa care ma clatesc cu apa rece si aplic din nou o crema.
Dar uite si un site:
-http://healthy.kudika.ro/......ina-2.html
-http://sanatate.bzi.ro/5-tratamente-naturiste-pentru-punctele-negre-9763
Fundita? :*

| Romania_TianDe_1987 a răspuns:

Salut. foloseste seria antiacnee de la tiande. rezultat sigur, am pe cineva care a incercat este foarte multumita.
http://tianderomania.ucoz.com/index/produsele_noastre/0-5 pag.46