| BlueEdge a întrebat:

Aș vrea să-mi vopsesc șuvițele în albastru, vreau să știu unde pot găsi vopsea de păr albastră?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara de la farmacie: violet de gentiana sau albastru de metil, ambele sunt bune pentru suvite, in plus, nu ataca parul ca orice alta vopsea.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ambele usucă părul mai rău ca vopseaua laughing).
Și dacă ai parul decolorat de albastru de metil scapi doar cu foarfeca sau daca te vopsesti negru laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Annamaria21):

Fata vrea niste suvite, nu dat tot capul!

| Annamaria21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai și care este diferența? Alabastrul de pe șuvițele alea nu o să iasă niciodată din cap mai ales daca se decolorează.
Albastrul de metil din cate îmi aduc aminte nu este făcut pentru par, dacă alta treabă nu aveți decât să vă nenorociți parul este problema voastră dar nu mai îndemnați și alte fete sa facă chestia asta.
Eu am avut acum 2 ani tot la fel alabastru de metil in par, pentru că așa mi-a zis o deșteaptă că merge și că iese după câteva spălări și am fost nevoita sa mă vopsesc negru și habar nu ai cat mi-a dăunat parului, nici dacă mă vopseam de 10 ori nu era așa uscat

9 răspunsuri:
| georgyanaaa a răspuns:

In magazin sau farmaci ia-ti din farmacie violet de gentiana sau albastru de metil sunt si ele bune doar ca la cateva spalari se ia

| wonderwoman123 a răspuns:

Daca vrei vopsele permanente albastre, acelea din pacate se gasesc doar in saloane. Poti incerca cu vopsele semipermanente gen, Colorista (la dm), sau cele pe care le gasesti la orice Kaufland, Auchan, Carrefour etc.
PS: Culoarea nu se va prinde daca parul tau nu e decolorat.

| BlueEdge explică:

Cu ce să îl decolorez?

| Annamaria21 a răspuns (pentru BlueEdge):

Cu decolorant praf și oxidant, ambele le găsești tot în magazinele mari (Carrefour, Kaufland, Auchan) de obicei sunt marca kallos.
Sfatul meu este sa te decolorezi la salon pentru că acasă sigur îți arzi părul și după o să regreți, îți zic din propria experiență

| BlueEdge explică (pentru Annamaria21):

Nu este o opțiune să mă vopsesc blond/decolorat acasă și apoi să încerc vopsitul cu albastru de metil?

| Annamaria21 a răspuns (pentru BlueEdge):

Dacă tot vrei sa te decolorezi acasă poți să îți iei pudra decoloranta kallos și oxidat de 9% si ti tot amestecul in cap 20 de minute.
Nu incerca cu albastru de metil pentru că o să regreți tare rău, exista vopsea albastra in magazin care este mult mai bună