| AndrewApple a întrebat:

Salut, am 19 ani, iar barba mi-e foarte rară și as vrea sa mi-o fac frumoasa, adică deasă, folosesc un ulei de barba, ma dau dimineața și seara, scrie ca cică ar ajuta la creșterea bărbii, fără metode din evul mediu de genul sa ma barbieresc mai des, alea sunt basme.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Da! Sa stii ca daca te bierbaresti mai des parul facial are tendinta sa se indeseasca pana la o anumita varsta(nu sa creasca in locuri unde nu a crescut) dar asa cum au zis si colegii mei foarte mult depinde si genetica (cum au avut barba cei din familia ta). Spre exemplu: eu am barba deasa si pe toata fata iar fratele meu nu are. Ca sa creasca barba prin locuri unde nu a crescut nu prea poti face cu nimic. Si cu celelate frectii si restul sunt degeaba.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Barba creste hormonal, depinzand si de mostenirea ta genetica de la tatal tau.
Poti folosii ce uleiuri vrei, ca sunt frectie la picior de lemn, neajuatnd la nimic. Uleiul il dai sa-ti intareasca radacina firului de par, nu sa-ti creasca fire noi de par.

| Ineys a răspuns:

Incearca cu esenta de barba, poate creste.

| siriusblack98 a răspuns:

Basme sunt si uleiurile pe care le folosesti tu.Influentarea cresterii parului facial implica un factor hormonal pe care il poti influenta cu ajutorul unor substante care iti fac ficatul pateu.Te risti? Nu va inteleg de ce vreti vor barba, parca ne-am intoarce in evul mediu.Eu personal sunt satul sa ma barbieresc la fiecare doua-trei zile ca nu o suport.

| aimullah123 a răspuns (pentru siriusblack98):

Si eu m-am saturat sa ma tot barbieresc.

| AndrewApple explică (pentru siriusblack98):

Dacă unii ar și gândi... Ce legătură are uleiul cu care te dai pe barba cu ficatul, se bea uleiul ala și nu știu eu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru AndrewApple):

Ai mare dreptate, daca unii inclusiv tu ar si gandi inainte sa vorbeasca, altfel ar sta treaba.Am zis eu sa bei ulei? Ma refeream la substante anabolizante (steroizi de crestere) care influenteaza factorii hormonali ce duc la cresterea barbii.In privinta uleiurilor tale am zis ca nu te ajuta cu nimic.Acum pricepi sau vrei sa iti si desenez ca la clasa 1?!

| siriusblack98 a răspuns (pentru AndrewApple):

Pe tine trebuie sa te tin minte cand mai pui cate o intrebare, sa nu uit sa-ti desenez cu creioane colorate ca altfel nu pricepi.

| iKireS a răspuns:

Nu e nici un basm, incearca pe o parte a abdomenului si o sa vezi ca o sa creasca mai mult si mai des parul in zona aia