| VladoiuDany a întrebat:

vreau sa ma barbieresc(16ani) si sa-mi creasca o barba frumoasa si deasa, cum fac? Orice sfat e binevenit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 15anisoriBOY a răspuns:

Deja de la 16 ani vrei barba deasa si frumoasa? :-s Ma sperii... Iti dau un sfat: fetelor din ziua de azi le plac baietii de varsta ta cu fata curata, frumoasa, nu cu o barba deasa, asa ca nu te grabi aiurea.
Acum sa trecem la tutorial:
Pt inceput :
1. Foloseste lame ascutite, aparate proaspete sau rezerve de ras proaspete.
2. Daca te iriti usor, spala fata cu sapun si apa fierbinte (peste "calda"). Optional speli cu sapun si lama.
3. Spuma din belsug, aplicata si masata serios pe toata zona de barbierit.
4. Spala dupa fiecare miscare de aparat, lama acestuia sub un jet de apa rece. - apa rece recomforteaza
5. Miscarile se fac numai de sus in jos, nu invers, si fara alunecari laterale ale lamei. - barbieritul impotriva firului creeaza iritatii la oricine
6. After-shave serios, daca nu ustura, nu faci ce trebuie.
Eu folosesc Mach3, as vrea altceva, dar nu ma risc sa folosesc o lama clasica
Asta e tot. Lamurit, funda?

10 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Micu12 are dreptate partial, radete cu bigu si o sa creasca deasa.Si acum sa ii raspund lu Micu12 exista epilare definita cu laser ai garantat 10 ani fara un fir de par, dau 40 de euro si 10 ani nu mai am par facial sa zicem.

| 0rlando a răspuns:

Dacă nu este înscris în genele tale să ai o barbă deasă, nu o să ai indiferent de ce ai face. Dacă tatăl tău nu are barbă deasă, probabil nici tu nu o să ai vreodată.

| mcdeliric1 a răspuns:

Stiu pe cineva care avea aceeasi problema si a rezolvat-o facand sex cu o gaina diferita in cimitir in fiecare noapte la ora 1 cu o pereche de urechi de soarece legata de capul penisului. Acum cand il vezi pe drum iti vine sa ii zici ''Saru' mana parinte'' asa are barba de mare. Nu mai spun ca toate gagicile mor dupa el ca mustele dupa c*c*t.

| AneeM a răspuns:

Asta depinde doar de cum te-ai nascut tu. Oamenii au o substanta in maduva de care depinde cresterea firului de par. Parul nu se ideseste daca te tunzi des, sau te razi cu lama. Lucrez in domeniu :p

| traaaaance a răspuns:

Eu ma barbieresc, imi creste par la perciuni sub barbie si la mustata clar. Eu zic ca e mult mai bine sa te barbieresti, decat sa ramai cu mustata din aia de tigan vanzator de covoare. Foloseste gel de raz, e mai bun ca spuma si in rest crezi ca stii cum sa dai cu lama. Barba deasa se face dupa ceva timp dupa ce te barbieresti, la 16ani n-avem inca pe toata fata par. Dar cum ti-am zis daca ai par asa inestetic mai bine radel. Bfta. Fundita tongue

| Moldovan_Yonel_1995 a răspuns (pentru traaaaance):

Man cum as putea face sa-mi creasca si mie par la perciuni? eu am doar la mustata si sub barba si nu-mi place sad mai ales la mustata nu-mi place sad

| UnknowLimitX a răspuns:

Eu am 14 ani si ma barbieresc si de 2 ori pe sapt nu stiu dc mi-a crescut asa repede

| SpigiBb a răspuns:

Chair vrei asta? fa cum face orice abrbat spuma si lama astfel barba o sa creasca mai deasa cum iti place tie!

| Micu12 a răspuns:

Dupa parerea mea inca esti tanar pentru a te berberi. mai rareste-o tu putin cu un foarfecuta nu cred ca e necesar sa incepi de pe acum ca ai sa te saturi mai incolo de atata par facial.

| rodutcotirla a răspuns:

Buna, vad ca a trecut ceva timp de cand e intrebarea, dar vreau sa te intreb: ti-a iesit ce ti-ai planuit? Adica dupa ce ai urmat sfaturile celorlalti, ti-a crescut mai repede barba? E vreo diferenta?