| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Salut, am dermatita seboreica (că niște pete pe cap, nu la nivelul de coji) și am fost azi la frizer și m-a întrebat frizeriță "ce-i asta, psoriazis, te dai cu ceva?". Oare e grav, la modul de a mă dă afara din frizerie? Ideea e ca ma duc de mult acolo, dar azi am vrut mai scurt sa mă tund și au ieșit la iveală. Aveam și un tratament (șampon la Roche possay și spună regain) si le țineam sub control, dar e foarte scump și nu am mai cumpărat spuma vreo 2 luni și iar au apărut.

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Si eu am dermatita seboreica dar sub forma de coji, la mine e mai rau si nu ma mai dau cu nimic acum si ma duc asa la frizerita dar ea ma stie de mult timp si s-a obisnuit cu mine. Stiu senzatia, e naspa sa te tunda omu si tu sa ai psoriazis in cap, dar nu ai ce face, nu exista tratament pentru a scapa definitiv de asa ceva, exista tratament sa il tii sub control si atat. Acum depinde si de nivelul tau de stres, cand ai perioada in care esti mai fericit vei avea putin spre deloc, cand esti stresat vei avea multe in cap... Lasa-i ciubuc cand te tunzi si nu cred ca o sa te dea afara, dar si fara ciubuc nu cred ca te-ar da afara.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce ai tu e o boală și trebuie tratată. tratamentu ăsta de la RP e de la dermatolog sau îl iei de capu tău? poate ar fi cazu să mergi la doctor dacă n-ai fost.

| BroascaCuElice a răspuns:

Având în vedere faptul că afecțiunea dermatologică nu este una contagioasă, nu văd un motiv să ai probleme de genul respectiv. Însă, dacă rămâne netratată se poate ajunge la diverse infecții.

| Dana2103 a răspuns:

Spune i ca psoriazis nu se ia. Dermatita e infectioasa, intr adevar, dar poate fi tratata