| OdetteSs0000 a întrebat:

Mi se întâmplă ceva ciudat, am auzit că poate fi dermatită seboreică. Mă mănâncă scalpul, în timpul zilei e o mâncărime normală. E mai acută, să zic așa, după ce îmi spăl părul. De asemenea, am coji. Și, atunci când mă pieptăn, observ că pe pieptăn se prind niște chestii, ca un fel de fulgi – asta mereu. M-am gândit și la psoriazis, pentru că am, câteodată, coji în urechi. Ce poate fi? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Folosește dermovat, eu am psoriazis o formă ușoara însă doar în cap. Incă îmi țin scapul sub control de coji. Momentan nu am coji pentru că mă spăl și mă tratez si nu las absolut să se vadă. Mă feresc de razele solare pentru că îmi usuca scalpul și sunt nevoit să mă tund scurt atât cât mă pot unge cu unguent. O sapcă, este potrivită pentru protecție.
Știu că și uleiul de măsline este bun pentru scalp deoarece îl ține umed cât de cât nu foarte.
Nu am ce face, nu prea este vindecabil depinde de forme. La alți se vindecă treptat si foarte greu, iar la alți deloc. Depinde de ce mănânci, în special să te abții de la cipsuri, sucuri, mâncare picantă, grăsimi etc. Sucuri mai beau, cipsuri nu consum deloc. Dacă te enervezi iar, provoacă mâncărimi psoriazisul are legătura cu sistemul nervos, Dacă te stresezi la fel provoaca mâncărimi.

| RAY a răspuns (pentru Legion7X):

Esti doctor ai consultato? Stii ce are pe ce baza

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai auzit? Pai noi asa me tratam din auzite, du-te la un dermatolog el hotareste pe baza unor analize ce ai

| RAY a răspuns:

Lasa tratamentele date de niste pers care nu sunt medici du-te la doctor

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii dermatita seboreica.
Foloseste sampon cu NZORAL din farmacii.
Nozoralul este un medicament special pentru combaterea dermatitei.
Daca obisnuiesti sa folosesti, creme, geluri, fixative si alte produse de par, va trebuii sa incetezi imediat, ca acelea iti intertin dermatita.

| Freya1 a răspuns:

E dermatita. Daca mergi la o farmacie iti va da o soluție diprosalic parca cu care sa te dai de două ori pe zi timp de o săptămână două și daca nu iti trece sa mergi la medic.

| alina2k18 a răspuns:

Pai sanse mari sa ai dermatita seboreica, doar medicul poate spune cu certitudine.
Foloseste sampoane dermato cosmetice ca sa o tii sub control sau macar sampoane pentru scalp sensibil din hypermarket daca nu iti permiti 35-40-50 ron sa iei sampoane speciale -tratament- din farmacie.

| Jukosto a răspuns:

Schimba dieta si o sa vezi schimbari drastice. Manca mai sanatos, pentru ca dermatita seboreica este o combinatie intre dieta inflamatoare si grasa (in general grasimea saturata e principala cauza), care face ca sa elimini prin transpiratia/respiratia pielii elemente inflamatoarii si care la randul lor, infunda porii.