| Ionuțalex96 a întrebat:

Am o mica nedumerire referitor la purtarea blugilor,tricourilor,gecilor, adidașilor de culoare NEAGRĂ!
Ideea este ca mereu cand port de exemplu un tricou negru complet cu blugi negri nu știu cu ce sa-i asortez ( am impresia ca imi sta ciudat) sa nu mai spun ca trebuie sa iau si geaca neagră ca deja par in doliu laughing.Imi poate spune cineva cum as putea sa asortez toate acestea si cu ce culori?
Mersi mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in ultimul timp sunt o indoliata si imi place la nebunie, rar mai arunc o camasa colorata pe mine ca sa nu fiu chiar all black. laughing

Negrul este o nonculoare si merge combinat cu celelalte nonculori ( alb si gri ) sau cu orice culori iti doresti, important este sa potrivesti restul culorilor (daca optezi pentru mai multe ) intre ele si bineinteles ca piesele sa faca parte din acelasi film.

Este considerata deranjanta asocierea incaltamintei negre cu pantaloni deschisi la culoare, mai ales cu pantaloni albi pentru ca se taie tot filmul -daca pui niste pantaloni/blugi inchisi la culoare ar avea continuitate tinuta mai ales daca e vorba de o incaltaminte inalta ( bocanci/tenesi etc. - cand vine vorba de incaltaminte joasa eu nu consider ca e deranjant mai ales daca ramane si o mica portiune de piele la vedere ), dar fiecare face cum vrea - regulile sunt acolo doar ca sa fie incalcate. laughing

Mie cel mai mult imi place asocierea de negru cu rosu/bordo, alb, bej, gri si verde. Poti sa cauti pe google " outfit men black " si sa mai adaugi tu cuvinte cheie care te intereseaza ( casual / jeans / urban/ diverse culori care te intereseaza etc. ) iar in functie de piesele vestimentare pe care le ai deja sa-ti faci tinute.

Răspuns Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Negrul merge bine cu absolut orice culoare pentru ca este o nonculoare.

Daca vrei o tinuta care sa contrasteze poti asorta o pereche de pantaloni negri cu un tricou intr-o culoare mai puternica, precum un galben inchis, rosu, verde menta, portocaliu etc.

Daca vrei o tinuta mai potolita poti opta pentru culori mai inchise precum purpuriu, bleumarin, burgundiu, rosu bordo, verde imperial, maroniu inchis, gri.

Evita asocierea hainelor negre cu nuante pudrate sau pasteluri. Daca ai ceva in galben pai, mai bine il asortezi cu niste pantaloni crem sau albi.

Daca ai bluze negre atunci le poti asorta cu orice nuanta de blugi sau de pantaloni, desi preferabil ar fi o nuanta mai inchisa. Daca vrei sa asortezi o bluza neagra cu niste pantaloni crem, atunci si pantofii ar trebui sa fie in nuanta pantalonilor, deci crem sau maro.

Evita pantofii deschisi la culoare asociati cu pantaloni negri. Daca ai pantalonii negri, atunci ia-ti si pantofii tot negri sau de o culoare inchisa.

Daca pantofii contrasteaza prea mult cu pantalonii atumci dau impresia de picioare taiate.

Cat despre geaca neagra o poti asorta cu blugi bleumarin sau pantaloni gri.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa iei incaltarile intr-o culoare puternica gen rosu, alb, albastru, verde. Eventual si jacheta/geaca/cardiganul intr-o culoare de genul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai negrul merge cam cu orice. Orice tricou negru merge cu orice fe de pantalon, orice pantalon negru merge cu orice tricou.

Ia ti si tu o geaca de alta culoare, daca iti place asa mult negru da nu vrei sa pari in doliu. happy