| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema:am 1, 60 inaltime si 70 de kg. Apropo am 12 ani.Stiu ca urmeaza vacanta si vreau ca in aceste 2 luni(iulie, august) sa slabesc 20 de kg(SA MA AJUTE DUMNEZEU). Intrebarea mea este urmatoarea:Ce sa fac in aceste doua luni sa slabesc...Inafara de urmatoarele lucruri:sa ma duc la un doctor, sa tin o dieta etc. M-am apuct de mai mult timp sa fac la bicicleta si niste exercitii la picoare si sa beau 2 litri de apa pe zihappybig grin pentru ca ajunsesem la 75 de kgsad.

Multumesc, Anticipat

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună! În primul rând, ar trebui să ştii că nu poţi slăbii 20 de kilograme în 2 luni. În cel mai bun caz, vei slăbi aproximativ 10 kilograme. Ai făcut exerciţii la picioare şo ai băut 2litri de apă pe zi şi ai slăbit deja 5 kilograme. Fă în continuare aceste lucruri şi mai fă şi nişte abdomene. Dacă ai slăbit deja 5 kilograme înseamnă că corpul tău este aproape pregătit pentru dietă. Nu mai trebuie decât să reduci treptat din dulciuri şi prăjeli, iar apoi eşti complet gata.
Eu am să îţi spun câte ceva despre o dietă pe care eu pur şi simplu o ador. :x Este vorba de dieta cu puncte(weight watchers). Fiecare aliment are un număr de puncte, iar tu nu ai voie să mănânci decât... puncte. În link-ul de mai jos vei găsi formula de calcul al numărului de puncte pe care ai voie să le consumi şi punctele unor alimente. În prima lună ar fi bine să adaugi 4 puncte la numărul de puncte permis.
Cu această dietă slăbeşti cam 5 kilograme pe lună.
http://www.culinar.ro/......ri-retete/
Îţi urez succes!

5 răspunsuri:
| auroraa a răspuns:

Mie, profesorul de biologie mi-a spus (e un om foarte inteligent)
ca noi, la aceasta varsta, nu trebuie sa tinem diete, (adica regim alimentar strict) uneori, mai mult rau iti faci, ba chiar te poti ingrasa, a zis ca cea mai efectiva metoda sa slabesti e sa nu maninci dupa 6 seara (si eu am incercat, si merge) asta daca te culci devreme, daca nu, incearca sa nu maninci dupa 7 sau 8, daca te culci mai tarziu, oricum da iti e ft foame, maninca produse ce nu contin hidrati de carbon! cel mai ok sunt fructele si legumele, in afara de cartofi si banane (elimina-le ca sunt cele mai calorice). Iti recomand sa faci jogging, e cel mai efectiv exercitiu (adica, alergatul) insa e obositor, sa te ajute Dumnezeu si mult succes, (eu tot m-am apucat sa slabesc vara aceasta)
sper ca te-am ajutat kiss
pa, pa!

| k1lNld3r a răspuns:

Frate cel mai bun lucru care trebuie sa il faci este 1.Sa renunti la mancarurile care adauga multe calori in plus! 2.In fiecare zi sa faci minim 30 de minute exercitii fizce. Cu astea 2 lucruri iti garantez ca in 2 luni nu o sa te mai cunosti big grin merci.

Răspuns utilizator avertizat
| deniiiii234 a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa slabesti 20 de kg in doua luni.Eu zic sa mergi la un nutritionist sa iti faca o dieta calumea si sa faci multa miscare.

| Alexandra3355 a răspuns:

Abdomene.sa alergi, tot felul de sporturi de ex role, bicicleta etc.