| cristynika a întrebat:

am o problema. unghiile mele cresc destul de greu si se rup imediat. nu le rod sau alte lucruri de genul asta. as dori un sfat cat mai la indemana pentru problema mea. AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
1. Trebuie să le dai o formă potrivită! Unghiile pătrate sunt cele mai frumoase, dar nu sunt deloc rezistente. Ceea ce trebuie să faci tu este să le dai formă de trapez. Adică pileşti vârful drept, dar tai marginile cu o unghieră. (ai mare grijă cum o faci)Cel mai bine ar fi să foloseşti o pilă din carton, fiindcă cele metalice scad rezistenţa unghiilor.
2. Masează-ţi unghiile cu ulei călduţ 10 minute timp de 7 zile, iar apoi fă asta de vreo 1-2 ori pe săptămână. Chiar merge. Dacă vrei să te convingi, ciupeşte-te înainte să-ţi pui ulei pe unghii, iar apoi ciupeşte-te după vreo 5 minute de stat cu ulei pe unghii. Când fac asta, eu observ diferenţa. Ar trebui să simţi şi tu.
Iar după vreo 2 săptămâni ar trebui să îți simți și în permanență unghiile ceva mai tari.
Se tot zice că uleiul de măsline este foarte bun, dar din câte am văzut eu și uleiul de floarea soarelui e la fel de bun. Singura diferență este că trebuie să te speli puțin mai mult pe mâini după tratament.
3. Ai grijă să nu intri în contact cu substanțe chimice(praf de spălat, etc...inclusiv lac de unghii), și nu ține mâinile prea mult în apă(mai ales în cea fierbinte). Folosește un săpun delicat(sau unul de bebeluși), de exemplu dalin.
4. Bea multă apă, căci hidratarea contează.
5. Lămâia nu întăreşte unghiile, dar le face mai frumoase şi previne cât de cât exfolierea. happy
6.Ai mare grijă cu unghiile. Faptul că nu le rozi nu e suficient. În primul rând trebuie să prinzi întotdeauna obiectele doar cu buricele degetelor.
Succes!

9 răspunsuri:
| fustiteTUTU a răspuns:

Sa le tii 15 min in zeama de lamaie si 15 min in ulei de masline zilnic. Alternativ.

| tequila777 a răspuns:

Si lotiunea tratament de la Farmec este f. buna pentru problema ta:

http://www.farmec.ro/lotiune-pentru-tratarea-unghiilor/

______ http://verze.ro - simtul umorului nu a murit!

| mona a răspuns:

Probabil stai mai prost cu calciu[la fel ca mine], ia ti un intaritor de unghii si fate regulat

| Skylerx a răspuns:

Pai du-te la medic, noi nu prea stim asa de bine ca el. Ai sigur lipsa de calciu, si eu am avut, dar am luat intaritor pentru unghii + ca m-am dus la medic.

| MMihai a răspuns:

Salut! am o problema. unghiile mele cresc destul de greu si se rup imediat. nu le rod sau alte lucruri de genul asta. as dori un sfat cat mai la indemana pentru problema mea. AJUTOR!
Mergi la medic, cred că este avitaminoză + lipsă calciu, dar pot fi și alte cauze și eu nu sunt medic.

| justme97 a răspuns:

Uite ce am incercat eu:tratamentul cu ulei de masline se face in modul urmator: se tin unghiile intr-un bol cu ulei de masline caldutz...pana acesta se raceste. eu am folosit un lac de la oriflame pentru intarire si chiar are efect!winkingmult succes

| Robert010 a răspuns:

Lasale sa creasca putin nu chair mici mici unpic si fie mari si le tai.Si dupa aia daca incerci si va merge asa cum zisai eu sa o faci asa mereu.

| crinutza88 a răspuns:

Sau ai putea sa mergi la medic sa iti dea ceva care sa contina calciu si sigur te va ajuta in mai multe probleme nu decat cu unghiile

| catalinadrian a răspuns:

Mananca multe chesti care contin calciu!(lapte, oua, branza)