| Àlεxαndrα a întrebat:

Hey all, am o problema cu unghiile sad...adica se rup foarte repede, cresc destul de greu..ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, tratamente, ceva? Funda :*:*:*:*:**

Răspuns Câştigător
| IngeraşVerde a răspuns:

Buna.
Asta se numeste lipsa de calciu, iti sugerez sa consumi alimente ce contin foarte mult calciu si sa respecti asta:
Dimineata - 30% proteine
Dupa-amiaza-50 % proteine
Seara - 20% proteine.
Foloseste ulei de ricin care este destul de ieftin sau ulei de masline.
Succes!

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie de calciu.

| Eallscriellca a răspuns:

Hello!
Da, e foarte posibil sa ai deficienta de calciu si sti ce trebuie sa mananci ca sa impiedici asta in special portocale.
Poti folosi o oja transparenta protectoare pentru unghii care le va da un aspect ingrijit si se vor intarii. Sa procedez eu si merge big grin
Ceau! Ceau!

| NeneaGogu a răspuns:

Cred ca ai deficienta de calciu, mergi la un control medical

| αntoniα a răspuns:

Sall!
Si mie mi s-a intamplat asa si am folosit ulei de ricin.
Uite si un filmulet care o sa te ajute:
http://www.youtube.com/watch?v=u9gT1d3HdvE
Sper ca te'am ajutat:D
Paaa!
^.^

| pisicutablue a răspuns:

Ai lipsa de calciu si eu am avut trebuie sa mananci muuulte fruct si pentru ughii rupte citeste aici :
http://www.naturaplant.ro/forum/ruperea-unghiilor-t130.html
mama mi-a zis odata ca uleiul de masline e foarte bun sau uleiul de ricyn cau cum se scrie