| OnWeed a întrebat:

am si eu o mica problema thinking
Am parul destul de mare.gen stilul supranumit emo.in fine de cand a venit caldura am inceput sa transpir si sa se onduleze fiind si o persoana activa...am o programare sa ma tund saptamana viitoare dar pana atunci vreau si eu niste sfaturi ce as putea face sa nu se mai onduleze...

Fixativul ar fi o idee?

8 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Da ar fi o idee si Fixatiful.
Dar poti sa-ti faci baie si sa nu ti-l usuci cu feonul dar sa-ti dai cu placa si nu se mai onduleaza.
Eu zic ca placa e cea mai buna metoda.

| LexieD a răspuns:

Du-te la coafor si tunde onduleurile
daca faci cu placa de prea multe ori se poate arde parul
daca si dupa ce te tunzi va avea tot onduleuri atunci asta e, inseamna ca asa va ramane parul

| OnWeed explică:

Eu am parul drept...doar capete se onduleaza, mi'l intind dimineata cu placa dar cum eu sunt plecat toata ziua: scoala/sala/pe teren etc etc transpir si se onduleaza la loc... vroiam ceva sa'l aranjeze si sa tina mai bine thinking

| OnWeed explică:

Pai asta vreau sa fac.sa ma tund mai scurt si nu voi avea problema asta, dar nu pot pana saptamana viitoare si ma streseaza sa fie ondulat.de asta vreau o solutie mai temporara pana atunci...si ok daca incerc fixativul stiu ca e pe puteri de la 1 la 5.cam ce ar trebui sa iau?thinking

| greenrose_9647 a răspuns:

Am rasfoit putin pentru tine, ca sa ajut si eu cu ceva.

Indiferent daca ai parul cret de la natura, sau daca a fost optiunea ta sa ti-l faci asa, trebuie sa recunosti ca o astfel de podoaba capilara este cu mult mai greu de aranjat decat un par drept, normal. Si pentru ca variantele nu sunt tocmai nelimitate, m-am gandit sa-ti vin in ajutor cu cateva coafuri. Iata care ar fi acestea:

Cret vs. drept - Pentru a obtine o astfel de coafura (foto) ai nevoie de o placa, un ondulator si niste produse de styling. Ceea ce trebuie sa faci este sa-ti ondulezi suvitele aproximativ la mijlocul lungimii lor, iar varfurile sa ti le indrepti cu placa. Trebuie sa recunoastem ca o astfel de coafura nu poate fi abordata foarte des, pentru ca risti sa iti distrugi parul din cauza aerului fierbinte, insa, pentru un eveniment, coafura se potriveste foarte bine si arata pe masura eforturilor!

Rebel - Pentru un par foarte cret, lungimea medie este cea mai recomandata. In felul acesta, atunci cand vrei il poti prinde in coada, iar cand ai chef de iesit la dans ii poti da drumu. Putina spuma pentru par ondulat isi va face treaba, iar tu te vei bucura de aprecierile tuturor pentru un astfel de par. Succes!

Intr-o parte - O coada intr-o parte s-ar putea sa nu ti se para o coafura interesanta. Nu si atunci cand ai parul cret sau ondulat. Daca beneficiezi de o astfel de podoaba capilara, prinde-ti parul intr-o parte si pune-ti o cordeluta subtire ca sa-ti tina in frau firele rebele. Vei avea o coafura naturala, comoda si foarte frumoasa.

Varfurile ondulate - Daca ai parul ondulat, poti incerca sa-l „domolesti" cu putina crema de styling aproape de radacina si sa-ti definesti la varfuri cu niste spuma modelatoare. Atentie insa, indiferent de cum vrei sa ti-l aranjezi, incearca sa nu folosesti foarte multe produse pentru ca parul se va incarca foarte repede si nu va mai arata bine. De asemenea, chiar daca este recomandat sa aplici crema de styling la baza firului de par, incearca sa nu o aplici pe radacini. Lasa scalpul sa respire, pentru ca altfel risti sa te alegi cu matreata.

...In speranta ca te va ajuta cu ceva.bafta!happy

| alyXD a răspuns:

Poti sa il intinzi cu placa dar poti sa'l prinzi si in codita daca tot vine caldura.e cea mai usoara varianta.app fitativul nu este o idee pentru ca mai mult iti strici parul.sa te dai cu 1 tona de fitativ in fiecare zi e cam urat.mai ales ca se lipesc firele de par.

| AnCuTzZa_5182 a răspuns:

E bun si fixativul il poti face si cu placa daca il tunzi ff scurt o sa ti se onduleze si mai rau asa i s-a intamplat surorii mele

| BrUnEtA_6634 a răspuns:

Intinde-l cu placa