| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi epilez parul pubian cu epilatorul. Pana acum am tot folosit lama de ras dar dupa o zii-doua deja se simteau firele de par cum cresteau. Doare tare epilatul cu epilatorul? parul are cam jumatate de milimetru si pana acum n-am mai folosit epilatorul. Cum ar trebui sa procedez sa nu doara asa tare, si sa smulga toate firele? M-am mai gandit sa folosesc si crema epilatoare dar din cate am inteles este exact ca si lama, dupa o zii-doua se simt iar firele de par.

6 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Sunteti nebuni la cap? Doare de te... pe tine. Ca sa nu mai vorbim de posibile infectii, daca nu iei masuri de igiena corespunzatoare.
Foloseste ceara, dar mergi la un salon. Doare si ceara, dar macar nu te trezesti cu o infectie de toata frumusetea.

| PeFuga a răspuns:

Poate sa doara foarte tare, dar dupa o vreme te obisnuiesti. Ca sa diminuezi durerea poti aplica ceva rece deasupra pielii inainte de epilare (unele epilatoare au o punguta cu gel care se raceste, special pentru asa ceva), apoi cand dai cu epilatorul tine pielea intinsa pe cat posibil happy Ca sa eviti infectiile asigura-te ca atat capul epilatorului cat si pielea sunt bine dezinfectate inainte!

| PeFuga a răspuns:

De asemenea poti urma un mic sfat: pe cat posibil epileaza-te cand este luna plina pentru ca atunci pielea este mai putin sensibila si epilatul este mai putin dureros (sau deloc, in cazul meu)

| timeOUT a răspuns:

Nu cred ca doare, dar poti folosi si crema, e ca un unguent, si sigur elimina din durere.

| roxanaandreea a răspuns:

Salut. Am incercat si eu cu epilatorul si doare ingrozitor. Mai bine incerci cu ceara ca nu doare asa tare. Cel putin cu ceara smulgi mai multe fire deodata, la epilator se smulge fir cu fir, unul dupa altul, si doare de mori. Dar tu faci cum vrei, daca esti genul care rezista mai bine la durere n-ai decat sa incerci cu epilatorul.

| Dulcika28 a răspuns:

O sa simti cateva ciupituri la inceput dar dupa ce il foloseste de maxim 2 ori nu o sa mai simti nimic. Eu una ti-asi recomanda benzile de ceara rece fiindca o sa inceapa sa iti creasca parul dupa vreo 2, 3 saptamani. Bafta!