| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Astazi mi-am ras prima data mustață cu un Gillette match 3! Problema este ca eu sunt destul de fraged (13 ani fac 14 in august) si imi e frica sa nu am ceva probleme cu pielea in viitor (iritatii sau leziuni). Ce mi-ati recomanda sa fac? Am folosit spuna de ras cu aloe vera si after shave, am incercat le cat posibil sa imi iau mustața cat mai finut cu bicul ca sa nu apas prea tare. (era cam mare si se vedea urat de aceea am hotarat sa fac asta)
Deci pe scurt pot aparea probleme ca mi-am ras mustata de la 13 ani? Mi-ati putea da niste sfaturi in ceea ce privește îngrijirea pielii?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cind te razi, da bine cu apa calda, apoi cu spuma si asa mai mult timp, sa se inmoaie bine firele de par, desi la anii tai nu ai cine stie ce fire dure.
Ia si tu un gilet cu 5 lame,e mai fin,mai bun.
Deci daca e sa te iriti,te vei irita orice ai folosi,tine de pielea ta cit de sensibila este.
Dar folosing apa calda si spuma cu care sa dai macara cateva minute ajuti.
Leziuni nu are de unde,iritatie se intampla,mai ales cand te razi pentru prima data.
Apoi pielea se va invata si o sa fie mai bine.
Cind te razi nu da impotriva firelor,ma refer cum cresc ele, sa nu dai impotriva cum is orientate.
Dai prima data in sensul in care firele is crescute, apoi mai dai inca odata, dar la fel dai cu spuma bine bine si dai in sens invers de cum is orientate firele de par.

Daca dai de prima data in sens invers, ai toate sansele sa te iriti f rau.
Foloseste spuma sau gel de ras, dar aplical cu o pensula de aia pentru ras.
Eu de exemplu nu pot folosi spuma asa sa o aplic doatra cu mina cum arata mai stiu eu prin reclame sau cum fac unia.Treb sa folosesc pensula sau pamatuf cum mai zic unia,dau bine bine cateva minjute,inainte dau cu apa calda, apoi ma rad.

Cauta un pamatuf din par natural, de porc daca e, sau de vidra, castor ce o fi, vezi pe internet sau la magazine unde vind aaia accesorii nu la supermaket.

| mi25 a răspuns:

Stai linistit. Dar cand te mai barberesti sa dai cu lotiune speciala "dupa ras", ca sa elimine eventualii microbi si sa inchida porii.

| mastadont a răspuns:

S-ar putea să te iriți primele dăți, dacă se întâmplă așa ceva atunci încearcă altă combinație de spumă și aftershave. Recomand un aftershave cu conținut mare de alcool, lichid nu cremă, pentru că dezinfectează și închide porii astfel încât nu îți vor mai apărea coșuri.