| mgtow a întrebat:

Ce e (aloe vera)? Miroase bine un fel de ambientator?, am vazut la un after shave ca pune aloe vera.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Aloe Vera este o planta inalta de aproximativ 1 m, cu 12-15 frunze late, carnoase, greutatea fiecarei frunze atingind 700-1500gr. Inca din antichitate, Aloe Vera a fost utilizata in tratarea diferitelor afectiuni de catre oamenii din intreaga lume, pentru efectele sale binefacatoare asupra sanatatii, dar si frumusetii.Aloe Vera accelereaza si normalizeaza metabolismul, regenereaza vilozitatile intestinale si detoxifica organismul. In plus, planta are efect antiseptic, dezinfectant, antiinflamator si poate chiar stimula regenerarea celulara. Prin efectele benefice, ea asigura combaterea numeroaselor probleme de sanatate si este capabila sa vindece si sa amelioreze multe boli si anomalii. Aloe Vera hraneste, detoxifica, normalizeaza tractul digestiv si favorizeaza absorbtia alimentelor. Traversand organismul, echilibreaza starea generala. Datorita compozitiei sale naturale, vegetale, Aloe Vera tine corpul intr-o stare fiziologica sanatoasa, creeaza organismului posibilitatea de a se regenera. Prin intarirea sistemului imunitar, are un efect preventiv durabil asupra organismului, acesta fiind capabil sa valorifice cele 240 de substante active, conform necesitatilor sale.
Deci after shave-ul numiroase bine datorita acestei plante, ci parfumului care este adaugat in el de fabricanti. Aloe vera are doar niste proprietati astringente, antiseptice, antibacteriene si antiinflamatoare.

2 răspunsuri:
| MyChemicalRomance a răspuns:

DA, miroase si bine laughing dar aloe vera este o planta care ajuta la mai multe chesti, la vindecarea ranilor, este folosita la creme de faza sau de corp...findca este "delicata" sau ceva de genu laughing

| stefania_8519 a răspuns:

Nu miroase,dar are f multe beneficii, cum s-a spus si mai sus ajuta la fabricarea diferitelor creme pentru fata, pentru maini etc.eu o folosesc asa in stare naturala p fata.pur si simplu o storc si imi ajuta tenul f mult