| SuntEu24 a întrebat:

Salut! Aveți idee cum pot scapa de punctele negre de pe nas? Oare dacă ma spal pe fata cu apa rece dimineața și seara vor trece de la sine?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Punctele negre, sunt pori infundati cu praf etc, daca pielea nu respira acolo apare un bai micro infectie,
1. se rezolva individual mecanic,
2. sau spala periodic constant cu sapun bun gen Alep 55% sau Sapun de Marsilia 72%,
3. daca tii poriii curati punctele negre nu pot aparea in conditii normale, exclus cazuri speciale, boli genetice, inghetata Panasonic, etc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este extrem de simplu, usor si gratis, aceasta curatare mecanica a fetei, de praf, impuritati si puncte negre si de prevenire a infectarii porilor si aparitiei cosurilor/acneei:

Ai nevoie de:
- apa calda
- sapun si
- 2 linguri de malai.

Se clabuceste bine fata (nu si ochii) si mainile cu apa calda si sapun, apoi se introduc doar degetele in malai sis e porneste la fetei, incenad cu fruntea.
Operatia se face usor si prin rotatie, ca si cum ai masa fata, coborand pe tample, nas, baza nasului, obrajii, gura, in jurul gurii, barbia si gatul. Daca s-a terminat malaiul de pe degete, de clabuccesc iarasi degetele si se pune degetele in malai continudnu-se procedura.

Este cea mai usoara procedura mecanica de curatre a fetei si de eliminare a impuritatilor si punctelor negre de pe fata si corp.
Dupa curatare te clatesti cu apa calduta si te stergi prin presare cu un prosop de fata, curat.

Atentie! Nu se curata cu malai si clabuc pe pleope si in jurul ochilor, fiindca acolo pielea este foarte subtire si te poti rani.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Incearca sa te speli mai des si sa iti dai cu crema de ingrijire pentru fata happy.

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu ai avea acele puncte negre probabil erai mort. Acei pori cu substanță adipoasă hidratează și protejează pielea de bacterii și microorganisme, deci faptul că le ai și ești sănătos nu trebuie decât să te bucure.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui o parte a prosopului în apa fierbinte, cu acea parte îți storci, sau pui pe cineva sa ți le stoarcă prin "apăsare"cu acea parte a prosopului a nasului, aceasta metoda o făcut-o soră-mea și nu mai am probleme cu punctele negre. Poți încerca și cu un gel de curățare fata, și mask gel, dimineața doar te speli cu gelul, seara o faci din nou, dar aplici și gelul. Dacă ai puncte negre pe nas, înseamnă că ai tenul mixt, sau gras, și ți se potrivesc aceste sugestii, nu îți fac rău tenului, gelul de curățare poate fi de la bioderma, costa în jur de 50 de lei.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Tratament la Cosmetica. Nu este mai mult de 200 de lei și chiar are efect. Este singurul care mi se pare eficient, sincer.