| anonimaalee29 a întrebat:

Cum pot sa scap de puncte negre? Imi spal dimineata si seara fata si ma dau cu crema hidratanta dar degeaba. Si folosesc produse speciale pentru punctele negre si nu vad niciun rezultat sad

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre apar din cauza prafului si a mizeriei, care se depune in timpul zilei, cand esti afara, in aer liber, sau cand faci sport.
Spalarea se face cu apa calda si sapun, apoi pui degetele in malai si freci usor fata. Malaiul scoate punctele negre si curata fata, de pielea moarta si ce a intrat in porii pielii.
Dupa spalare si curatarea completa (incepand de pe frunte, usor-usor cu miscari de rotatie, coborand pe obraz si nas, baza nasului, in jurul gurii, barbia si gatul, daca este nevoie.
Daca nu mai ai malai pe degete, clabucesti din nou mainile cu apa si sapun si apoi pui degetele in malai, continuand operatia, pana ti-ai curatat fata.
Fata trebuie spalata imediat dupa ce vii acasa de la joaca, sau scoala, ca sa elimini mizeria si praful depuse afara.
Nu se pune crema pe fata murdara!
Crema se pune doar ca sa hidrateze, imediat dupa ce ai facut baie si ti-ai curata porii. Niciodata sa nu pui crema pe o fata murdara, ca asa apar cosurile, porii fiind murdari deja, tu pui grasime pe ei si-i sufoci, producand inflamatie si ulterior: cosuri.

| anamariarot a răspuns:

Indiferent de cât de bune sunt tratamentele cosmetice la care apelezi, indiferent de cât de bune sunt produsele de îngrijire pe care le folosești și cât de riguroasă e rutina ta facială, puncte negre tot o să ai. Punctele negre se formează când în pori se adună sebum și impurități din mediul înconjurător, deci n-ai cum să scapi de ele în totalitate pentru tot restul vieții, că doar n-o să-ți pui o pungă pe cap ca să eviți ca vreun factor care duce la apariția punctelor negre să mai ia contact cu pielea.
Dacă sunt super vizibile, da, atunci poți merge la salon să le scoți, că poate le observi de la distanță mare, dar în rest... n-are sens. Oricum, de punctele negre suntem obsedați(în general) doar noi înșine. Deși toată lumea are, la câte persoane le observi? Sigur le treci cu vederea, că nu te interesează.
Tu continuă-ți rutina de îngrijire ca până acum, dar nu te mai strofoca prea mult în privința punctelor negre.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Cel mai eficient cred ca ar fi sa mergi la un salon, cosmeticienele vor scoate punctele negre manual si nu va mai fi o problema.Sau, in caz ca nu vrei sa faci asta, mai exista si varianta de a iti achizitiona masca de fata neagra pe care toata lumea o lauda, dar sa alegi firma de la care o iei cu grija! Sper ca te-am ajutat.

| anonimaalee29 explică (pentru KinderBeeeib):

Am fost la un salon, mi le-a scos acea cosmeticiana si am ramas cu semne pe fata...si dupa 3 zile aveam iar punctele negre la locul lor. In fine, cred ca nu era un salon prea bine dotat sau profesional si de aceea.

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Hei... punctele astea nu trec. adica si daca le scoate, vor fi porii plini dupa cateva zile. n-am incercat celebra masca neagra deci nu am sa ti-o recomand. dar am incercat o masca homemade pe acelasi principiu si pe langa faptul ca a durut in draci de m-am chinuit sa o dau jos 15 min plangand... mare branza nu a facut. eu imi fac peeling cu bicarbonat de sodiu. nu se mai vad inestetic si nici nu le mai simt "munțișori"pe nas, barbie. nu cred ca este cineva pe lumea asta sa scape complet de punctele negre.

| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu, pana ce mi-am cumparat o crema (masca neagra).