| vnvrgvskjdv a întrebat:

Cu ce ajuta aerobicul? Daca l-ati practicat, spuneti-mi va rog ce beneficii v-a adus.

Răspuns Câştigător
| micutaEU a răspuns:

Mai intai de toate, poate scadea mult riscurile de cancer. Chiar cu 30-40% daca ne referim la cel de colon. Procentele sunt valabile in cazul barbatilor si femeilor care sunt activi, si fac 30-60 de minute pe zi de exercitii fizice moderate spre viguroase, de tipul aerobicului.

Daca ne referim strict la femei, ele sunt protejate si de temutul cancer mamar, procentul scaderii riscului ar fi de 20, maximum 30%.

Aerobicul tine si osteoporoza deoparte, ajuta activitatea cerebrala, ne apara si de diabet si tine depresia la distanta. Senzatia de bine de dupa o sedinta chiar nu e o vorba goala.

6 răspunsuri:
| ynna93 a răspuns:

Beneficii : multa febra musculara.laughing
Am facut in primul an de facultate, e ok, dar obositor.

Răspuns utilizator avertizat
| jj95 a răspuns:

Ajuta la slabire si la pastrarea sanatatii corpului.

| EvaneSScence a răspuns:

Nu slabesti neaparat cu aerobicul, dar iti faci corpul frumos, cu carnea intarita, se subtiaza talia, ai picioarele mai bine conturate.
Si iti creste buna dispozitie pentru ca miscarea e pe muzica.
Daca vrei SI sa slabesti poti doar sa te duci la o sala de aerobic sau un instructor cu dificultate mare.

| DauFinPreaDivin a răspuns:

Pai cu aerobicul poti sa slabesti si iti da o forma corpului

| tazutzu a răspuns:

Sportul asta e un fel de gimnastica.dar e bun pentru sa te mentii in forma si sa ai siluieta supla.