| Gilgalad a întrebat:

Salut,
De la varsta de 12 ani am multe cosuri pe frunte, barbie peste tot.Am 14 acum dar vreau sa stiu cum pot sa scap de cosuri? Remedii facute in casa orice pentru o fata curata. Multumesc la toti anticipat.

7 răspunsuri:
| MinniePearl a răspuns:

Eu folosesc crema de la Roche-Posay effaclar ca.E cam scumpa dar e foarte buna sau ai mai putea incerca apa de orez care este facuta din orez si apa calda!
Mod de preparare:
Incalzesti putina apa (sa nu fie nici prea rece nici prea calda)
O pui intr'un castronel
Apoi pui o mana de orez
Si amesteci pana se face apa albicioasa
Apoi, inmoi cate un disc de demachiat si tamponezi pe cosuri

Sau mai este o masca pe care o prefer cel mai mult
Masca de alge
Algele le iei ori de la susii ori de pe plaja si le speli bine cu apa rece
Iei o bucata de alga si o freci pe fata pana o sa iti ramana niste bucatele de alga
Stai cateva minute cu algele pe fata si apoi te speli si VOILA!
Sau mai e una cu ou
Separi galbenusul de albus
Pastrezi doar galbenusul
Il desfaci ca si cand ai face omleta
Apoi de dai pe fata
Stai cateva minute cu oul pe fata
Apoi te speli
Sper ca te'am ajutat

| TheEnergyNeverDies a răspuns:

Masca cu argila.Argila se gaseste in comert in pliculete.

| AndreiGabi a răspuns:

Iti dau un sfat din proprie experienta.Nu in totdeauna merg tratamentele naturiste.Mergi la un doctor dermatolog.O sa dai putini bani pe medicamente(creme) iar daca te tii de tratament o sa scapi de cosuri.Ce este foarte important:nu le mai sparge, nu mai sta cu mana pe fata etc. Dupa mersul la dermato mergi la farmacie si pe langa tratamentul prescris ia-ti un sapun cu zinc sau protex.Cand poti(de preferat o data pe zi) fa un ceai de musetel si spalate pe fata.Mai sunt bune unele tratamente naturiste cum ar fi:tinctura de propolis, usturoi si multe altele.Mai cauta pe TPU, sigur gasesti.Dar combinale cu tratamentul prescris de medic.
Daca nu poti merge la dermatolog poti incerca zineryt.Este foarte bun.(il poti lua gratuit cu reteta de la medicul de familie)
Inca ceva, renunta la cola si orice produs ce contine cofeina(cafea, energizante).

| CxiAngel a răspuns:

Buna! Eu ti-asi recomanda sa folosesti crema de galbenele se gaseste la farmacie, dar ti-asi recomanda sa te duci la un dermatolog si sa vb cu el deoarece esti la pubertate si atunci ai pielea foarte sensibila decat sa dai cu toate minunile ai putea sa faci chestia asta de cat sa inrautatesti lucrurile sa sa faci iritatii plus ca este si foarte ieftin pentru a avea un chip frumos.
Sper sa faci alegerea potrivita! :*

| AllesSy a răspuns:

Si eu am am avut cosuri la 11 ani acum nu mai am facut, eu ma spalam cu sapun pe fata in fiecare zi de 3-4 ori si nu mi-am mai pus mana pe fata, la un moment dat am observat ca incepe sa treca, si asa am facut in fiecare zi.

| fluturas10 a răspuns:

Incearca produsul Zineryt :* sper sa-ti fie de folos happy pa

| viviana9647 a răspuns:

Salut! Eu am 16 ani.Tot de pe la 12 ani mi-au aparut cosuri. exact ca in situatia ta.Prima data am mers la un dermatolog care mi-a recomandat Zynerit si Skinoren,dar nu au avut nici un efect, apoi a crezut de cuviinta sa imi dea Sotret, un medicament foarte puternic ce mi-a nenorocit stomacul.Asa ca am renuntat la aceasta doctorita si am incercat o multime de solutii si creme naturiste, de la Plafar, dar fara nici un efect. Abia de curand am decis sa merg la alt dermatolog.Mi-a prescris Sebium H20 de la Bioderma, apa termala de la Ivatherm, Brevoxyl si Sebium AKN.Te anunt ca ca trantamentul este din punctul meu de vedere scump.Pe langa astea si niste ecografii(costisitoare) pentru a vedea daca nu este o acnee pe baza hormonala si sa incep tratament cu anticonceptionale.Asa ca te sfatuiesc sa consulti un medic dermatolog bun,pentru ca daca incerci tot felul de remedii iti distrugi pielea, care este foarte sensibila la varsta noastra.Vei avea nevoie de un tratament cu medicamente daca este nevoie, sau cu niste creme.Nu urma exemplul meu si trateaza-te din timp!happy