| Anonymus3000 a întrebat:

Am o gramade de cosuri pe fata, pe frunte, nas si barbie si as vrea sa stiu de ce am atatea si numai eu. Ceilalti preteni care sunt de o varsta cu mine si mai mici /mai mari nu au. Cu ce gresesc? Si cum sa fac sa scap de ele? FUNDA

Ps: am 15 ani.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E absolut normal ca la varsta ta sa ai cosuri pe fata.
Depinde de tenul fiecaruia.Altora li se umple fata de cosuri, altii nu au deloc.
Evita sa pui mana murdara pe fata.Nici cand e curata nu e recomandat sa pui, daramite cand esti murdar happy
Am inteles ca menta si sucul de lamaie fac minuni.
Ia un pumnulet de frunze de menta, marunteste-le, stoarce o lamaie si amesteca menta cu o lingura de suculet.
Aplica pasta care iese pe fata curata si las-o maxim 15 minute.
Nu stiu cat de buna e, dar rau oricum nu-ti poate face.

Daca nu functioneaza si tii mortis sa scapi de cosurile alea, poti merge la derma.
Iti poate recomanda o solutie si scapi de ele, cred.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Din cauza adolescentei sau a pubertatii.
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ai putea face o vizita la un dermatolog, dar ai putea incerca pana atunci remedii naturiste ca de ex: sucul une rosii cu un tampon de vata, e foarte bun pentru cosuri lasat 2, 3 minute, aloe vera te ungi pe fata cu o frunza de aloe vera, sucul de lamaie lasat un minutel pe fata, masca de miere de albine, in general cosurile de obicei apar in perioada pubertatii, remediile naturale de multe ori sunt foarte bune, poti face si o infuzie de musetel si stai cu fata desupra aburului avand capul acoperit, mie imi era foarte utila cand aveam cosuri, mult succes in tratarea lor happy

| Bufferia a răspuns:

Stai prea mult la soare.
uite o crema usor de facut in casa care te poate ajuta (depinde de piele se poate sa nu mearga la tine):1 albus de ou +lapte +zahar 2 linguri de apa le amesteci bine cam 5 minute dupa o pui pe fata, cand vezi ca incepe sa stranga un pic si e uscata te duci te speli pe fata cu apa calda te stergi si te mai speli odata cu apa rece o sa dispara in 2 zile max trebuie sa dai de mai multe ori.
Ps : nu folosii de 2 sau mai multe ori aceiasi crema o refaci
sper ca am ajutat