| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
De unde pot cumpăra atât haine cât și adidași mai pe scurt articole vestimentare de firma gen: Nike, puma, addidas etc?
Atât fake cât și originali site-uri de încredere și magazine.
Replici înseamnă fake-uri, nu?
Părere pandabuy?

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe vremea lui Caragiale nu existau marcile de azi Nike Puma.

| Lucaaragiale23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Total pe lângă subiect... înțeleg ce ai zis dar nu mă ajută cu nimic e aiurea

| Violleta2022 a răspuns:

Produse originale poti cumpaar de la magazinele care sunt autorizate legal sa vanda acee produse de marca, sau direct de la magazinul producatorului.

Produsele fake se mai numesc si replica si sunt produse contrafacute (nu sunt originale), fiind de gasit la toate magazinele ieftine sau chiar la piata.

Pandabuy vinde marfa fake fiindca este un site chinezesc cu marfa foarte ieftina.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca nu ti-ar strica sa urmaresti aceste videoclipuri

https://www.youtube.com/watch?v=2no2L-5-yfI

https://www.youtube.com/watch?v=4eIDBV4Mpek

https://www.youtube.com/watch?v=M5uYCWVfuPQ

https://www.youtube.com/watch?v=e9ZktmrGGMU

https://www.youtube.com/watch?v=yFH4kUQ-vbE

De firma ar trebui sa insemne ca respectivul gigant are angajati care primesc salariul corect, astfel incat sa isi permita sa traiasca, nu sa moara de foame de pe o zi pe alta. Si nu ar fi vorba in niciun caz de exploatarea copiilor.Ai idee cate branduri si firme de lux traiesc de pe spinarea sclavilor moderni? In locul tau mi-as reevalua alegerile.Sunt magazine de incaltaminte romaneasca care au modele faine, produse la noi.Nu inteleg deloc hypeul cu mereu aceleasi chinezarii(da, toate brandurile produc in fabrici din China si alte tari subdezvoltate). Cand vei cumpara produs in Romania, Franta sau Italia, facut manual pentru piciorul tau, in ateliere unde conditiile si salariile sunt decente, atunci pot spune ca ai cumparat orginal, de incredere, de firma si tot ce mai doresti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Stii ce e cel mai amuzant? Ca foarte multe produse "Made in Italy" sunt de fapt facute la noi. Stiu ca imi cumparat intr-o perioada direct de la magazinul fabricii si aveam sandale "Made in Italy" de vreo 100-150 EUR pret de retail luate cu 50 RON...

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt constienta ca si Romania reprezinta pentru alte tari o forta de munca ieftina (a se vedea fabricile textile), care trimit catre alte tari mai bogate.Pe etichete nu scrie made in Romania, evident, ci isi pun ei eticheta.The wonders of U.E. Daca ar fi toti obligati sa treaca pe etichete fiecare tara implicata in procesul de productie, ne-am da seama cat de asburda am ajuns ca societate.Eu am primit o pereche de sandale, cadou dintr-un magazin de fite din mall, cu preturi intre 500 si 2000 de lei perechea, care parea ca vinde marfa made in Italy.Pai pe cutie scria in rusa, iar cand m-am dus la magazin sa ii intreb mi-au zis ca de fapt incaltamintea e facuta in China si ambalata in Rusia... Nici nu am putut sa le returnez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Heh, de fapt in Rusia era firma care vindea catre UE pentru ca posibil sa fi fost vreo facilitate fiscala fata de China sau ceva de genul...

| kGeorge a răspuns (pentru dullcat):

Nu e treaba clientului, salariul muncitorului.
E treaba alora de la nike sau adidas cat platesc, mai ales ca produsele lor costa in realitate 5euro/produs, si ei le vand la noi cu prețuri de la 50e pana la 200e(asta in majoritatea cazurilor). Deci au bani sa le dea.
Evident ca orice roman cu bani se indreapta inspre gigantii astia, pentru ca sunt haine cunoscute, cu care nu poti da gres datorita simplitatii, si care simbolizeaza prin prețul lor, ca cel care le poarta o duce bine. Acum ca unii poarta fake-uri e problema lor, oricum unii oameni sunt mai falsi decat hainele lor.
Sa nu mai vorbim de calitate, chit ca sunt facute in china, nu am auzit oameni cu haine originale sa se planga ca sunt haine biodegradabile.
"Cand vei cumpara produs in Romania, Franta sau Italia, facut manual pentru piciorul tau, in ateliere unde conditiile si salariile sunt decente, atunci pot spune ca ai cumparat orginal, de incredere, de firma si tot ce mai doresti."
Ce interes am eu drept consumator sa fac asta? Daca la magazin dau 350 de lei pe o pereche de pantofi nike, de ce as lua cu 500 de la atelier, ce interes as avea? Sa ii dau muncitorului de mila? Cu totii muncim frate pentru bani, nu ne convine sa ii aruncam pe geam de mila altora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

Ba da, e. Doar ca tu gindesti ca toti aia care prefera sa se uite in alta parte cand stiu ca se intampla nemernicii linga ei si mai stiu si ca pot face ceva sa le opreasca, dar le e mai simplu sa se uite in directia opusa.
Iar timpenia ta cu "evident ca orice roman cu bani se indreapta inspre gigantii astia" denota ca nu cunosti nici un roman cu bani care are putin respect de sine si poate o urma de nationalism, nimic exagerat, dar macar ceva decent.
Intrebarile tale din final denota un plus de paralelism cu bunul-simt si logica intr-ale economiei. Nici nu ma obosesc sa raspund.

| kGeorge a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba nu, nu e. Treaba asta se intampla de cand exista brandurile astea, nu e nimic nou sub soare. Si nu e problema altora chestia asta. Pricepi?
Ca firma de dimensiunea nike, e logic ca iti permiti sa faci din astea. E moral sa pui oamenii din china sa munceasca in conditii inumane, 16h pe zi pe un salariu de nimic? Evident nu. Ai tu ca persoana simpla ce sa faci in situatia asta? Nu.
Ce rost are sa faci galagie pe un subiect din asta, cand stii ca nu ai cu ce sa ajuti? Ce o sa faci, o sa boicotezi nike? haha
Intrebarile mele din final ai fi putut sa spui ca denota o atitudine materialista, dar te-ai aruncat repede la "paralelism cu bunul-simt".
Sa iti spun o chestie mai greu de digerat pentru majoritatea care au afaceri, dar oamenii se aduna unde pretul e mai ieftin. Asta e adevarul.
In magazin, daca am bani si imi place o pereche de pantofi, pot sa o iau pe loc, nu dau un pumn de bani ca sa stau cine stie cat dupa un cizmar, ca sa primesc un produs "decent".
Daca ai nevoie de haine personalizate pentru cine stie ce eveniment sau alte lucruri, te duci la croitor, cizmar, sa iti faca, dar daca esti un om simplu ce faci?
Pana si astia care au foarte multi bani, tot isi iau haine de la gucci, versace, balenciaga.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

Da, boicotez Nike. "Haha"
In spiritul (i)logicii tale, mii de miliarde de insecte se hranesc cu excremente. De ce nu faci ca ele?
Daca era vorba de materialism, te duceai frumos prin outleturi si sh-uri si cautai Nike/Puma/whatever.
"Pana si astia care au foarte multi bani, tot isi iau haine de la gucci, versace, balenciaga." Daca tu cunosti proxeneti/traficanti/politicieni infecti care au facut bani fara sa munceasca pe bune, da. Eu stiu doar oameni care au facut bani la greu CU MUNCA. Si nu, nu se imbraca cu mizerii la suprapret. Prefera sa cheltuie pe experiente, nu pe zdrente.

| kGeorge a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Las-o asa, mananca tu cu excremente, daca asa consideri ca sunt hainele de firma. Nu ma imbrac din sh, mereu mi-a fost aiurea sa si calc acolo, si nu, nu sunt vreun arogant.
Se vede ca tu te gandesti la oamenii din piețe si de la tara ca se imbraca cu asa ceva, si nu la oameni repectabili.
Crede-ma ca si hainele de la croitorie sunt la suprapret, esti tu ingamfat si o tii pe a ta, si nu iti dai seama. 500 de lei un costum(asa e la mine)? Si cine imi garanteaza calitatea? Macar de la firme mai auzi din stanga si din dreapta.
"Prefera sa cheltuie pe experiente, nu pe zdrente." Nu vad ce mare experienta e asta, eu in trecut chiar m-am enervat cu oamenii astia din unele motive, dar nu mai conteaza, avem opinii diferite pe acest subiect.

| kGeorge a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu spun ca oamenii din piete sau de la tara nu sunt oameni respectabili, dar cred ca te-ai prins ca faceam referire la aia care desi port firme put de la 2m. Asta e, sunt haine pana la urma, daca purtatoru nu are grija de ele nu ai ce face.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

Experiente - excursii, concedii, orice altceva care nu e o zdreanta. Uite, am o fosta colega in Franta, cistiga 5-10-15000 EUR pe luna. Se imbraca si incalta de la Decathlon. Face vacante prin Maldive si pe unde mai ajunge. Nu a putut sa aiba copil propriu, a infiat si a crescut un copchil negru. Sponsorizeaza o gramada de proiecte caritabile si se implica pentru a ajuta multi altii sa ajunga sa faca ceea ce face si ea. Si e o fata de la tara. Ar fi fost frumos sa se dea in papuci de 500 EUR si haine de cateva mii, nu?
Ahahahaha, i-a fost aiurea sa intre in sh ca nu e arogant. Uite, exemple de SH/outlet din garderoba mea, ca sa fiu arogant: pantaloni Wrangler, ireprosabili, 30 RON (noi pe la 400); doua fleece-uri de vreo 80 EUR bucata, noi cu etichete pe ele, 10 RON bucata; haina de sezon rece cu dublura, pret noua pe la 150 EUR, luata cu 75 RON cu etichetele pe ea, nepurtata. Tenisi inalti Kappa, gen Converse, ca noi 65 RON (noi vreo 200). Adidas Samba, model de colectie ca nu se mai gasesc, intretinuti foarte bine dar evident purtati, 70 RON (gasiti pe un singur site cu vreo 80 USD + transport + taxe). Trekkers waterproof Columbia, pe astia i-am luat noi de prin Sportissimo, redusi de la 500 la vreo 320. Nike/Puma/Adidas? Vazut in magazin originali, la preturi de in jur de 1000 RON aveau niste lipituri de ti-era rusine. Sa zic ca atunci cand am luat sandale de la o fabrica de la noi care face pentru Italia mi-au facut aia reparatii de vreo 3 ori la o pereche pe care am dat 50 RON fara sa imi ia nimic in plus? Prin reparatii de vreo 3 ori intelegem interventii minore de-a lungul a vreo 5 ani in care am facut cred ca peste 10.000 km cu ele.

| kGeorge a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii ce e amuzant? Ca tu ai trecut din a promova cumparatul de haine de la croitori, si nu ai mai adus ideea asta in discutie cand ai realizat ca e chiar scump si mai nimeni nu se incumeta sa ia de acolo.
Stii ce e CEL mai amuzant lucru? Ca ce ai enumerat tu in garderoba sh a ta sunt haine de la firme cunoscute, firme la fel de scumpe ca nike in multe cazuri.
Ai dat singur dovada ca hainele de firma trec testul timpului prin calitate, mai ales avand si 2 purtatori pe dea-lungul vietii lor, dovada ca sunt superioare de multe ori hainelor no-name. Interesant, nu? Tu nu ai dat pana acum de prea multe porcarii, si nu, alea de la decathlon, sinsay, new yorker etc nu se incadreaza. Ca altfel aceeasi parere ca mine o aveai.
Incearca tu sa te duci la un sh si sa cumperi chestii care nu sunt de firma, ca numai zdrente cu materiale de cacao o sa gasesti, si crede-ma ca stiu ce spun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

E o mica-mare diferenta intre ceva scump dar cu adaos mare, scump cu adaos mai mic/specializat pe o anume nisa, si chestii pe care le cumperi de noi, amplificind nevoia de sclavi pentru alte serii. Si mai e o mica-mare problema pe care o ignori, fix in seara asta discutam cu o amica despre cit de mult a cazut calitatea incaltarilor noi in ultima vreme. Ea purtind bocanci/adidasi de trekking in special. Legat de sh-uri, sunt multe firme semi-anonime care fac chestii sau AU FACUT cu niste ani in urma si nu mai fac tocmai fiindca nu e profitabil sa faci asa ceva. Am contactat o firma din Spania acum citiva ani, aveam un tricou extraordinar de la ei. Purtat vreo 10 ani pe putin, eu il primisem direct de la proprietar. Bumbac foarte gros, cred ca de vreo 500 g/mp cel putin. Cusaturi cum trebuie, avea si ceva vopsit pe el care a rezistat la sute de spalari. Ii intreb daca mai au tricouri ca nu am gasit pe site. Acum faceau doar incaltaminte. Le trimit poze cu tricoul. Cica a, da, e facut de noi, dar nu mai facem tricouri de 12 ani...
... si in ultima vreme m-am tot uitat la tricouri noi "de firma", indiferent ca discutam de Nike, Adidas, Puma, mai toti isi bat joc si fac cu material de 80-120 g/mp.

| dullcat a răspuns (pentru kGeorge):

Ba este treaba clientului. Prin faptul ca inchizi ochii denota ca te doare undeva si lasi banii sa curga in buzunarele fara fund ale gigantilor globali care nu merita.

Atunci cand cumperi ceva, nu stiu daca iti dai seama, dar tu votezi pentru acel lucru cu banii tai.Nu degeaba exista si termenul de boicot.

Nu zice nimeni sa arunci banii de mila altora cand tu nu ai, dar fa un exercitiu si intereseaza-te de situatia care exista in cadrul horeca, in sectorul de constructii etc.Ai idee cati asiatici sunt adusi cu autocarele sa lucreze deoarece accepta salarii mult mai mici decat romanii? Ti se pare normal ca un patron sa se lafaie in bani si proprii compatrioti sa ii trimita indirect la munca peste mari si tari, in loc sa munceasca in propria tara pe un salariu care iti permite sa traiesti decent/cu bun simt? Am scris decent, nu lux sau saracie.Este o diferenta enorma.

Tu crezi ca Nike, Adidas si nu mai stiu ce,, mari nume'' au ajuns sa aiba profit de miliarde de dolari si nu isi permit sa plateasca muncitorii astfel incat sa nu traiasca ca oamenii strazii de pe o zi pe alta? Ba isi permit dar evident ca asta inseamna sa mai taie din luxul lor, specific alora 1% cei mai bogati din lume.

In momentul in care o clasa sociala exploatata nu este capabila sa isi ceara drepturile, este normal ca noi consumatorii/cumparatorii sa tragem un semnal de alarma ca nu vrem sa mai sustinem asa ceva. Daca esti incapabil sa intelegi cum functioneaza asta si te doare numai de propria grija, imi pare rau. Sper sa nu ajungi in aceeasi situatie.

,, Daca la magazin dau 350 de lei pe o pereche de pantofi nike, de ce as lua cu 500 de la atelier, ce interes as avea? Sa ii dau muncitorului de mila?'' Din categoria spune-mi ca n-ai habar cum functioneaza economia unei tari fara sa-mi spui. Nu stiu ce experiente ai avut, insa exista magazine romanesti care fac incaltaminte la pret de 200-300 de lei foarte buna, care tine.Dar na, in acest fel nu te mai poti da interesant cu sigla unuia care si-a construit un imperiu pe spinarea celor defavorizati social si politic.

Poate daca romanii ar alege sa mai cumpere si din propria tara din cand in cand, in loc sa tot traiasca cu vorba de om prost,, sa moara si capra vecinului'', spalati pe creier de iluzia occidentului, situatia ar fi alta, cu mult mai buna pe toate planurile.

Dar na, asa e cand esti intelept si alegi ca banii sa se duca la cativa cei mai blogati de pe planeta in loc sa circule in orasul tau, unde sustii o afacere locala, in tara ta, de unde vor fi folositi ulterior tot pentru tine si ai tai. Da, e mult mai util sa sustii o afacere de miliarde a catorva oameni care nu se mai satura, decat sa sustii un roman care are si el familie, catel, purcel.Nu voi intelege vreodata ciuda romanilor pe patronii romani, sau pe apropiatii care au afaceri.

| dullcat a răspuns (pentru kGeorge):

''Pana si astia care au foarte multi bani, tot isi iau haine de la gucci, versace, balenciaga.'' Da, vrei sa spui saracii sau oamenii de clasa medie care vor sa para bogati, insa cade casa pe ei si alte realitati discrepante dincolo de hainele lor, care vor ei sa denote un anumit stil de viata mai presus de restul.Bogatii adevarati nu se lauda cu sigle si nume pe hainele lor deoarece nu vor sa faca reclama gratis altora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Doua chestii:
1. Unul dintre motivele pentru care se aduc oameni de afara e si pentru ca legislatia de la noi e absolut infecta. Daca angajez pe cineva care rupe stilul in perioada de proba, ii fac contract pe perioada nedeterminata, iar din ziua urmatoare incepe sa lucreze ca un bugetar fruntas la sate sau oras, mi-e mai usor sa il omor pe ala sau sa desfiintez postul cu totul decat sa il dau afara legal din scurt si sa nu cistige daca ma da in judecata. Si uneori nu e vorba de innotat in bani, ca patron, ci ca pur si simplu nu gasesti oameni decenti aici, nimic mai mult.
2. Legat de cei din Romania care fac incaltaminte, am observat de curand ceva absolut trist. Intr-un centru de-asta comercial mare (eGros din Iasi, mai exact) erau niste magazine care vindeau incaltaminte de piele din Vicov. Facuta manual, calitate ok, preturi ok, design kinda meh in general. Oricum, nu imi iau incaltamintea pentru ca imi place cum arata. Anul asta am vazut pentru prima oara ca pe linga produsele facute la noi au aparut turcisme si branduri gen Skechers. Nu am nimic cu Skechers, dar daca vreau sa iau Skechers modelul x, il iau cu 200 RON de pe ePantofi, nu cu 390 de la magazinul unde ma duc sa vad/probez/cumpar incaltaminte ROMANEASCA in mm de treaba!

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt constienta.Devenim iar faimosi pe plan international
https://youtu.be/x7Bjjgxi0F4

Da, am observat si eu ca sunt amestecate produsele romanesti cu cele turcesti.Strategie mizerabila similara cu standurile care vand ii si camasi brodate traditionale, in amestec cu cele made in China. Daca totusi cunosti diferenta si ii intrebi, iti vor spune ca toate sunt brodate manual.Sad af.

| gabicoo a răspuns:

Mike, Puna și Adibas sunt cele originale cele de care zici tu sunt fake!
winking

| Lucaaragiale23 explică:

Sunt haine originale pe pandabuy? Sau și fake și originale?
Cum sta treabă cu transportul preț, timp și tot ce trebuie.
Preturile cum sunt?
Și ce trebuie sa știu să mă exprim așa întinate de-a cu comanda de la ei