| Valenziana a întrebat:

In primul rand, sarbatori fericite! happy
In al doilea rand, as vrea sa va intreb voi cum ati reactiona daca mai multe persoane, pe care nici nu le cunoasteti, v-ar zice direct/indirect ca sunteti urati? Eu nu am o parere buna despre felul cum arat si in momntul in care uneori mi s-a "confirmat" asta m-a durut. Oare ce as putea schimba la mine?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti schimbi atitudinea si sa ai respectul de tine.
In al doilea rand, vorba acea "corul prostilor nu se aude in ceruri".

Cunosc multe persoane carte stau departe de aspectul fizic a manechinelor sau a culturistilor, dar au o frumusete interioara, sufleteasca deosebita.
Frumusetea fizica trece cu anii, ramane partea sufleteasca care se va evidentia mult mai mult.

| cristi202 a răspuns:

Prima mea prietena era considerata urita de ceilalti la fata. Nici eu nu eram mai aratos, cred eu. Insa ce mi-a placut la ea a fost ceea ce se vede in spatele imaginii exterioare pe care o oferea. Avea o inima mare si daca aveai nevoie de ajutor, dadea si pielea de pe ea ca sa te ajute. Era o fata simpla, vindea ziare intr-un chiosc din zona Complexului studentesc din Timisoara, o zona foarte aglomerata, plina de magazine, baruri, restaurante. Toti cei din zona o stiau de bine si se intelegeau de minune cu ea, pentru ca stia sa isi scoata in valoare calitatile interioare.
Dupa cum ti s-a zis deja, si asa si este, atitudinea ta conteaza. Poti inrautati situatia complexindu-te si fisticindu-te mereu din cauza asta, sau poti face ca prietena mea, care a stiut sa se poarte cit mai natural cu putina, si sa nu tina seama de cum arata, si astfel, ceea ce e considerat a fi urit, sa nici nu fie bagat in seama. Depinde de tine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ce sa schimbi, aia e... Sunt unele lucruri in viata pe care nu le alegem, altele da.

| BlackRose03 a răspuns:

Stiu perfect prin ce treci, nici nu stii laughing.
Pana acum 2-3 ani eram cea mai urata fata din clasa.Toti isi bateau joc de mine.Nu stiam sa ma imbrac, eram cu 2 kg peste greutatea normala si pur si simplu urata.Ma simteam groaznic.Nu ai ce sa faci.Nu poti ignora asta spunandu-ti "Esti bine, nu schimba nimic la tine" pentru ca nimic nu se va schimba.Vor continua sa isi bata joc de tine, tu sa te gandesti la ce e gresit cu tine si sa suferi.Eu m-am apucat de exercitii si de diete.Am slabit 8 kg in 2 luni, nu trebuie sa slabesti pe loc, ci in timp.Mi s-a spus ca sunt mult mai atractiva fizic, dar tot urata eram.Am inceput exercitiile faciale, pe motiv ca aveam o fata plinuta si exercitii pentru marirea buzelor, chiar au functionat! In cateva saptamani am vazut rezultate, ma puteam privi in sfarsit fara sila in oglinda si colegii nu se mai luau de mine.A fost greu, dar am reusit.Am avut si un nas foarte gros, am folosit un cleste ca sa il subtiez! laughing
Am fost obsedata de asta, doar sa nu ma mai ia peste picior si m-a durut, dar acum m-am schimbat si poti si tu.Incearca sa obtii un corp de invidiat prin exercitii si sa te mentii, fa exercitii faciale pentru un chip bine definit si o circulatie a sangelui mai buna. Poti cauta pe google, desi multe articole sunt facute doar de forma poti gasi si ceva care sa te ajute., trebuie doar sa stii unde sa cauti.Plus de asta trebuie sa iti schimbi stilul vestimentar daca vrei atentie. Poarta cele mai strigatoare si mai scumpe haine, vei face invidie.O sa vezi, nimeni nu iti va mai spune sub nicio forma ca esti urata.Nu trebuie sa te lasi intimdata de ceilalti, daca iti place cum arati ramai asa, dar daca nici tu nu esti multumita de tine schimba ceva.

| 6Anonim9 a răspuns:

Mentalitatea sa ti-o schimbi.
Lasa oamenii sa te catalogheze cum vor, tu trebuie sa te simti bine in pielea ta. Si eu eram asa. Cand imi zicea cineva "ba ce urechi clapauge ai", sau "ai nas mare", " ce cap mare ai", "ce impuritati ai pe fata", eu ma complexam. Cautam pe net pareri despre una dintre probleme. Cand am gasit ce cautam si am gasit motivatia, mi-am dat seama ca totul e o minciuna, eu am (dau un exemplu cu care sa a exprim) urechile perfecte. Deci nu ziceam doar ca sa ma simt mai bine, chiar le am perfecte. Stii, cand cineva imi zicea ceva de genul exemplelor de mai sus, parca imi schimba imaginea cu care ma priveam. Dar de fapt, imaginea e alta. Imaginea ti-o formezi tu despre tine, dar si despre alte persoane. Nu da acces nimanui la "poza ta de profil" ca sa nu ti-o "photoshop-eze".
Acum iti dau alt exemplu trait, cu privire la alta persoana, din perspectiva mea:
M-am intalnit cu o fata pe care am cunoscut-o pe Facebook, vorbisem mult cu ea, era tare simpatica. Dar prima impresie pe care mi-a lasat-o despre aspectul ei facial nu stiu de ce, nu a fost una frumoasa. Acum ca vietile ni s-au intersectat si-o vad zi de zi, e alta persoana. Dar numai fizic. Acum e definitia perfectului. Poate pentru ca ii ador gandirea si sufletul, asta imi schimba imaginea ei. Asta e doar un exemplu mai complex. Dar la fel e si cu oameni care nu imi erau apropiati, dar dupa ce au ajuns sa-mi fie prieteni/amici, s-au facut mai frumosi.
Deci straduieste-te sa ignori toate criticile negative asupra fizicului. Lasa oamenii sa te critice, dar ignora-i pe cei care nu te apreciaza asa cum esti. Cei care te apreciaza si te plac pentru ceea ce esti, te vad frumoasa. Daca nimeni nu te vede frumoasa, inseamna ca nu te cunoaste cu-adevarat.
Stiu ca am scris un roman, n-am idee de ce. Mi-am dorit sa te conving de ceva care iti framanta gandirea uneori, dar inutil. Asa am fost si eu si e nasol.
Numai bine si sarbatori fericite si tie!

| cristi202 a răspuns (pentru 6Anonim9):

Ei, nu ai scris chiar un roman, dar ai putea scrie despre acest subiect! Ai scris atit de frumos!

| Vidacu69 a răspuns:

Sarbatori fericite! Nu te descuraja. Cati ani ai in primul' rand? Oricum. daca tot vrei sa schimbi cate ceva la fata ta sau la corpu' tau..nu stiu exact micile defecte pe care le ai, dar ai putea apela la operatii estetice laughing. Vorbind in modul cel mai serios...insa costa. Dar eu zic sa nu te descurajezi si/sau sa te iei dupa altii.nu merita.

| Deyne a răspuns:

Nimeni nu e perfect! Toti avem defecte. Cum as reactiona eu? Bineinteles ca nu mi-ar placea sa aud asta. Dar m-as resemna cu faptul ca nu frumusetea conteaza si ca am si alte calitati care conteaza mai mult ca aspectul fizic. Daca o persoana ma jigneste si spune ca sunt urata inseamna ca nu a vazut caracterul frumos pe care il am eu si aceea persoana dovedeste lipsa de respect, lipsa de maturitate si inteligenta. Multe persoane se uita numai la " ambalaj", nu tin cont de suflet si de gandire.Tie nu ar trebui sa iti pese de ce spune lumea. Daca lucrul acesta te complexeaza, cred ca atitudinea si increderea de sine sunt cheia! Nu schimba creatia lui Dumnezeu! Orice persoana e frumoasa in felul ei!