| h311b0y a întrebat:

m-am apucat recent de sala ma duc de 4 ori pe saptamana. fac 3 seri a cate 10 repetari cu greutatii medii spre maxim. as dori sa stiu pentru definire trebuie sa fac repetari multeee cu greutati accesibile sau repetari putine cu greutati medii-marii.
va multumesc

8 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Hai sa-ti explic ca vad ca nu prea stiibig grin
Fii atent:
Prima data tebuie sa faci masa ca sa ai ce sa definesti, definirea inseamna arederea grasimii de sub piele sa iasa muschii in evidenta, daca tu nu ai masa musculara nu ai ce sa definesi, deci prima data fa masa musculara
Pentru masa musculara: maxim 8 repetari, daca faci peste 8, mareste greutatea
Pentru definire: de la 12 repetari in sus, antrenamentul de tefinire mai este numit si antrenament de rezistenta, si se face cu greutati mici sa poti sa faci 25-30 de repetari
Iti recomand si niste proteine sau un gainer...
Incearca de la ProNutrition:
Gainerul GFX8
sau
concentratul proteic: Whey protein
sau de la Redis: Ideal Protein
Sper ca te-am ajutat, funda?big grin

| PredatoR a răspuns:

Pai fa masa 1 an sa se cunoasca cat de cat, de preferat, definirea sa o faci vara, iarna e pntru masa, dar daca te-ai apucat de curand, baga 1 an masa, si peurma poti sa faci si definire, masa e cea mai importanta, definirea se face rapid...

| Lariss a răspuns:

Pentru definire cele mai eficiente sunt exercitiile facute cu greutati medii-mari repetari putine, in jur de 12 si facute foarte rar. Muschiul trebuie sa fie incordat cat mai mult timp, asta este ideea. Si incearca, dupa ce simti ca nu mai poti, sa mai faci inca o repetare sau 2, vor fi mai eficiente decat cele 12 poate. Good luck!

| Katalin02 a răspuns:

Fratele meu pentru. definire faci intre 20-25 de repetari cu greutati mici, ca sa arda grasimea happy a cate 4 serii. pentru masa faci maxim 12 repetari si minim 6 cu greutati mari si cat poti tu tot 4 serii.incepi cu medii, mari, iar mari si ultimele ff mari cat poti duce tu, ai inteles?

| szanescu1 a răspuns:

Pentru definire trebuie sa faci repetari multe cu greutati mici medii(gantera 3kg)

| h311b0y explică:

Cam cate luni trebuie sa fac masa si apoi sa trec la definire?

| h311b0y explică:

PredatoR eu am mai facut acum 1 an sala vreo 6 luni tot masa am 172cm inaltime si 75 kg

| h311b0y explică:

Nu ma poate ajuta nimeni?