| alinutzu_6299 a întrebat:

fac sala de aproape 1 luna si nu vreau sa pun chiar multa masa musculara vreau sa finisez ce am pana acum ca sa zic asa...stiu ca trebuie sa pun greutati mai putine cu mai putine repetari eu ma refer la rier in special la biceps si piept (acestea sunt de baza zic eu) Sa dau un exp:ridicari la piept orizontal fac 4 serii a cate 30 repetari cam asa ma gandeam sa fac cate 4-5 seri si la fiecare serie sa cresc cu cate 5 pana ajung la 30-35 de repetari la ultima serie ...cum vi se pare e bine ce fac sau... daca nu e bine dati-mi niste sfaturi va rog Scuzati greselile gramaticale

2 răspunsuri:
| Cristi19 a răspuns:

Coneata foarte mult si alimentatia, daca vrei sa pui mai repede masa musculara incearca sa mananci la maxim 30 min dupa ce ai terminat.Incearca sa mananci lactate si, in general, alimente care contin proteine mai multe

| stresat a răspuns:

Nu e bine. Daca faci 30-35 de repetari, inseamna ca e greutatea prea mica si nu rezolvi nimic. Doar nu vrei sa faci fitness nu? Stai linistit ca masa musculara nu se pune usor. Iti trebuie mult mai mult de o luna de sala ca sa pui ceva muschi pe tine. Incearca sa faci cu o greutate care iti permite sa faci maxim 15-18 repetari la piept de exemplu, si apoi maresti putin cate putin greutatea, pana ajungi la maximum de 12 repetari. Astfel, o sa pui masa musculara si o sa ai si muschii definiti. Cat despre triceps, biceps si spate, poti sa faci cu o greutate care iti permite sa faci doar 12-15 repetari. Cand faci picioare e bine sa faci multe repetari, cam 15-25, chiar 30. Succes!