| anonim_4396 a întrebat:

Salut..ma confrunt cu o problema. Cred ca femeile ma vor putea ajuta.

Deci..eu sunt adolescent(baiat) și ma spal pe cap odată la 2 zile..deci cam de 3 ori pe săptămână.
Și chestia e ca de fiecare data când sunt în a doua zi ma scarpin în cap pentru ca am măreață și îmi deterioreze parul..am observat asta acum 1 luna..pana acum nu știu dacă s-a mai întâmplat. Poate da, dar nu observam eu.

Aa da e normal sa-mi cada cam 10 fire de par de fiecare data când ma samponez? Când îmi frec, capul cu șampon și toate alea îmi rămân fire de par în mana. Cam 10 la fiecare spălare.

Ce pot face?

Și încă o întrebare.

Folosesc fixativ zilnic..nu ma spăl pe cap după ce îl folosesc..gen la sfârșitul zilei..asta ar fi problema?

Aa da dacă folosesc fixativ trebuie sa ma spăl pe cap cu șampon de fiecare data când ma dau? Am auzit ca nu e recomandat sa te speli zilnic cu șampon.

Mulțumesc, aștept răspunsuri
Funda și toate alea

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt baiat dar cunosc ceea ce zici, e cazul sa renunti la acest fixativ apoi sa cauti un sampon contra matretii eficient nu toate prostiile din comert!
Daca nu merge cu sampon-tratament de la farmacie atunci recomand consultul la medicul dermatolog.
Ce sampon merge la mine nu functioneaza neaparat si la tine!
Cum am spus inceteaza sa iti mai agresezi scalpul cu prostii precum fixativul!

| dullcat a răspuns:

Buna.E posibil sa nu ai nicio afectiune serioasa, iar matreata sa fie cauzata de fixativul utilizat des sau chiar de combinatia fixativ+sampon etc., daca zici ca toate se intampla cam de vreo luna.Totodata si stresul contribuie la aparitia matretii, sa stii.

Nu trebuie sa-ti faca griji pentru 10 fire de par.E absolut normal sa ne cada intre 50 si 100 de fire de par, zilnic. Acesta nu se poate regenera altfel si e logic sa iti cada pe rand, nu toate deodata.Si incearca sa nu te mai scarpini, fiindca in acest mod agravezi matreata, agasand scalpul in acelasi timp.

Next : Trebuie sa iti reevaluezi produsele pe care le folosesti deoarece asa cum pielea de pe corp are nevoie de un scrub din cand in cand, asa si pielea scalpului, unde se acumuleaza ceea ce se numeste build up, in urma aplicarii diferitelor produse de curatare, styling etc.Fixativul intra tot aici. Poate faci in asa fel incat sa reduci din utilizare, odata la 2 zile macar? Vezi tu.

Da, nu e ok sa iti speli parul zilnic, insa tu poti sa-l dai cu apa atunci cand faci oricum dus si tot mai elimini din fixativ, mai ales ca ai parul scurt, asa-i? Nu te va afecta negativ, asa cum ar face samponarea zilnica, care practic iti usuca parul, spaland uleiurile produse de par tocmai pentru a se ingriji. La un par lung care se incalceste, apa nu e suficienta pentru a curata fixativul, dar tu esti ok.

Metoda de clatire finala in care torni putin otet in apa ai incercat-o? Parul devine matatos si mai usor de pieptanat, se regleaza ph-ul scalpului, ajuta impotriva caderii, a matretii si la eliminarea acelei depuneri (build up), de care spuneam mai devreme.Nu, nu miroase urat.Eu sunt fana, mereu torn otet de mere, doar foarte putin, adica 2-3 linguri la 3-4 litri de apa, la ultima clatire.

Tu poti folosi un castron mai mare de inox sau un ibric si sa incerci cu 1 lingura la 2 litri, la parul scurt, turnand cate putin. Eu prefer intr-un lighean de plastic deoarece imi este mai usor sa masez si sa-mi scufund parul in acest fel timp de vreo 5 minute.

Daca nu iti place efectul sau ai impresia ca mirosi a salata, esti liber sa nu mai faci vreodata asa experimente si poti doar sa clatesti suplimentar cu apa, din nou. laughing Oamenii care au incercat mi-au zis ca au avut rezultate bune. Dupa mine, l-am convins si pe tatal meu sa foloseasca otet, fiindca el are probleme cu matreata de foarte multi ani.Nu a scapat definitiv, insa o tine foarte bine sub control, considerand ca intervin in ecuatie numerosi alti factori care o provoaca.Nici la medic nu vrea sa mearga, evident. Revenind, nu ai nimic de pierdut daca incerci, ba chiar sunt sigura ca vei avea o surpriza placuta.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
Renunta la fixativ
Schimba samponul de par
Foloseste ceva bio eu asa fac si nu am probleme
Spala-te pe cap mai rar gen o data maxim 2 pe saptamana cu sampon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fixativul e de vina! Și încearcă sa scapi de stres, poate sa fie și din cauza asta!